Komedia poszerza horyzonty

Pozytywne odczucia zwiększają nasze zdolności do spostrzegania szerszego kontekstu – dowodzą badania opisane w przeglądzie Psychological Science pod przewodnictwem profesor Barbary Fredrickson z University of Michigan.

Strach czy złość zawężają uwagę, co przyspiesza nasze reakcje i zwiększa szanse na przeżycie w starciu z napastnikiem. Radość i zadowolenie są natomiast niezbędne dla przetrwania w aspekcie długofalowym, dlatego promują spostrzeganie globalne i wyzwalają myślenie oparte na regułach włączania. Badacze założyli więc, że ludzie w pozytywnym nastroju o będą spostrzegali innych raczej jako członków grupy własnej niż obcej.


Badacze prosili grupę 89 studentów aby obejrzeli film komediowy, który wzbudzał śmiech i rozbawienie lub horror, który wywoływał lęk. Grupa kontrolna oglądała film neutralny, który nie wpływał na ich nastój.
Następnie badani oglądali serię 28 zdjęć neutralnych twarzy młodych ludzi różnych ras wyświetlanych w losowy sposób przez pół sekundy. Zadaniem badanych było zasygnalizować, kiedy zobaczą daną twarz po raz kolejny.

Jak się okazało, zgodnie z założeniami naukowców, osoby w pozytywnym nastroju istotnie lepiej rozpoznawały kolejne ekspozycje twarzy osób innej rasy. Twarze należące do tej samej rasy badani w pozytywnym nastroju rozpoznawali równie dobrze co osoby, którym pokazywano film neutralny.

Więcej informacji:
Johnson, K. J., & Fredrickson, B. L. (2005). “We all look the same to me”: Positive emotions eliminate the own-race bias in face recognition. Psychological Science, 16, 875-881.
Zdjęcie (C) www.flickr.com by nazemi
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment

Comments are closed.

Related Posts