Seks

Kiedy najłatwiej poderwać kobietę?

To nie przypadek, że rekordy popularności biją poradniki o znaczących tytułach ‘Jak poderwać dziewczynę w 5 minut?’ lub ‘Sztuka uwodzenia w tydzień’. Co ciekawe, zamiast lekturze panowie powinni raczej oddawać się uważnemu studiowaniu wyglądu pań. Droga do podrywu jest bowiem oparta na odwiecznym prawie natury – ewolucji.

Profesor Nicolas Gueguen postanowił sprawdzić jak cykl miesiączkowy, a dokładnie jego płodna faza, wpływa na konkretne zachowanie kobiet. Nie byle jakie zachowanie, ponieważ związane z podatnością pań na męskie zaloty. Cykl menstruacyjny jest dla każdej kobiety czymś całkowicie naturalnym, jednak dla naukowców to źródło niekończących się pytań. Powtarzające się w każdym miesiącu zmiany w organizmie wpływają na zachowanie kobiet, których ciało przygotowuję się do ewentualnego zapłodnienia. Właśnie dlatego faza płodna cyklu wzbudza największe zainteresowanie badaczy.

O badaniach prof. Gueguena oraz płodności pisaliśmy w artykułach Subtelna moc dotyku oraz Zapach płodności.

Wcześniejsze badania wykazały, że właśnie wtedy paniom bardziej podobają się twarze mężczyzn posiadających wyraźne cechy maskulinizujące. Preferują także wyższych i dominujących, a oraz tych o wyraźniejszej symetrii ciała. Jednym słowem można powiedzieć, że panie szukają: ideałów. Mało tego, jak pokazały badania Sheldona i jego kolegów, kobiety w fazie płodnej częściej fantazjują na temat seksu z innym mężczyzną niż partner.

Trudno się im dziwić, kiedy wyżej wymienione cechy związane są z lepszą pulą genów. Jednak większość kobiet nie zdaję sobie sprawy z tego, że hormony nie tylko zaczynają przejmować kontrolę nad ich ciałem, ale także procesami poznawczymi.

Udowodnił to profesor Gueguen w przeprowadzonym przez siebie pomysłowym eksperymencie. Zanim jednak do niego przystąpił, poprosił dwudzieścia kobiet o ocenę atrakcyjności zdjęć dwudziestu młodych mężczyzn. Właściwy eksperyment miało przeprowadzić trzech mężczyzn ocenionych najwyżej. Miejscem eksperymentu były nocne kluby we Francji, w których dwa razy w ciągu nocy, przez 15 minut puszczane są tak zwane „wolne piosenki”.  Właśnie wtedy do samotnych kobiet podchodził Antoine – współpracownik badacza – przedstawiał się i prosił do tańca. Jeśli odpowiedź była pozytywna, tańczyli. Potem badaną zaczepiała inna współpracowniczka i prosiła o wypełnienie krótkiego kwestionariusza.

 mce_href=

Wahania poziomów hormonów i temperatury ciała podczas cyklu menstruacyjnego/źródło: www.wikipedia.org, Thomas Steiner (CC BY-SA 2.5) ©2010

Zbierano informację na temat wieku, orientacji seksualnej, używania tabletek antykoncepcyjnych oraz ilości dni od ostatniej menstruacji.  Panie, które korzystały z pigułek były z kimś w związku lub od ostatniej miesiączki minęło ponad 28 dni zostały wykluczone z analizy. Wyniki pozostałych 161 z 211 kobiet podzielono na trzy grupy: 1-5 dzień cyklu (faza menstruacyjna), 6-14 dzień cyklu (faza płodna) oraz 15-28 dzień cyklu (faza lutealna).  Porównywano oczywiście ilość kobiet które zgodziły się zatańczyć z Antoine, lub nie.

Wśród pań będących w pierwszej fazie cyklu (menstruacja) 34,4%(11/32) uległo współpracownikowi. W drugiej grupie (faza płodna) odsetek ten wyniósł aż 58,8%(30/51), natomiast w trzeciej (faza lutealna) znów spadł do 38,5%(30/78).  Okazuje się więc, że kobiety w czasie płodnej fazy cyklu miesiączkowego chętniej i częściej ulegają mężczyznom, którzy podrywają je w jednoznaczny sposób – tłumaczy Gueguen.

Uzyskane wyniki zgadzają się z wcześniejszymi badaniami, które pokazały, że płodna kobieta przejawia większe zainteresowanie seksem oraz przywiązuje większą wagę do bodźców seksualnych. W świetle teorii ewolucyjnych, płodna kobieta powinna szukać mężczyzny, który uczyni ją szczęśliwą matką.

Ciekawe jednak jest to, że wszystkie kobiety zapraszali tak samo atrakcyjni i przystojni mężczyźni, jednak tylko kobiety w fazie płodnej  częściej ulegały ich prośbie –tłumaczy prof. Gueguena. Jedno z założeń, potwierdzone we wcześniejszych badaniach, sugeruje że procesy poznawcze kobiet ulegają zmianom pod wpływem wydzielanych hormonów. Oznaczałoby to, że tylko ze względu na fazę cyklu panowie zyskują w oczach kobiet – podsumowuje badacz.

Oczywiście przeprowadzone badanie wymaga replikacji, a także użycia markerów, które dokładnie pozwoliłby określić moment cyklu.

Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze czy panie będące w fazie płodnej postrzegały Antonia jako bardziej seksownego czy ich ustępliwość wynikała z większej potrzeby bycia w związku lub znalezienia partnera z którym mogłyby odbyć stosunek – konkluduje prof. Nicolas Gueguena.
ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) (www.flickr.com by Caesar Sebastian
Guéguen, N. (2009). Menstrual cycle phases and female receptivity to a courtship solicitation: an evaluation in a nightclub Evolution and Human Behavior, 30 (5), 351-355 DOI: 10.1016/j.evolhumbehav.2009.03.004
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.