„Kocham Cię”, to krótkie zdanie o ogromnym znaczeniu. To wyznanie niesie za sobą wiele treści – komunikuje przywiązanie i chęć przekształcenia krótkiego związku w długi oraz niesie obietnicę określonych zachowań w przyszłości. Psycholodzy, Joshua Ackerman, Vladas Griskevicius oraz Norman Li zadali sobie pytanie o znaczenie wyznań miłości – badacze zastanawiali się nad tym, która płeć chętniej wyznaje miłość partnerowi.
Tradycyjnie uważa się, że to kobiety są bardziej skłonne do szybszego i silniejszego odczuwania przywiązania i komunikowania miłości. Może być to związane z faktem, że w kontekście ewolucyjnym kobiety są bardziej predysponowane do długoterminowego związku. Ponadto kobiety z większą łatwością niż mężczyźni werbalizują odczuwane emocje. Istnieją jednak przesłanki aby sądzić, że mężczyźni żywią bardziej romantyczne przekonania – okazuje się, że mężczyźni są bardziej niż kobiety przekonani do małżeństwa zawartego z miłości oraz do faktu, że miłość będzie trwała „do końca życia”. Ponadto mężczyźni bywają bardziej niż kobiety skłonni do ujawniania informacji na swój temat.
Deklarowanie uczucia stwarza większą szanse na rozpoczęcie aktywności seksualnej
Badacze wykonali serię badań, aby sprawdzić, kto faktycznie jest bardziej skłonny do wyznawania miłości. Uczestnikami wszystkich badań byli studenci. Badanie pierwsze sprawdzało kto pierwszy – mężczyźni, czy kobiety deklaruje miłość i przywiązanie. Zadaniem badanych było odpowiedzieć na pytania: „Kto zazwyczaj jako pierwszy wyznaje miłość w związku”? i „Będąc w nowym związku, kto jako pierwszy zaczyna myśleć o nim poważnie”? Ponadto badani wyobrażali sobie, że zdarzyło im się usłyszeć rozmowę pewnej pary: “Mężczyzna (kobieta) wyznaje miłość kobiecie (mężczyźnie). Jest to jego (jej) pierwsze wyznanie miłości. Jak sądzisz, od jak dawna są oni parą?”. Jak się okazało, 64% osób twierdziło, że jako pierwsze miłość wyznają kobiety, a 84,4% osób twierdziło, że to kobiety, jako pierwsze, zaczynają poważnie myśleć o związku. Ponadto, okazuje się, że badani szacują iż kobiety wyznają miłość wcześniej średnio o 23 dni, niż mężczyźni.
Drugie badanie odbywało się w laboratorium, gdzie uczestnicy odpowiadali na pytania kwestionariusza dotyczącego ich aktualnego bądź przeszłego związku. Zadanie dla badanych brzmiało: „Pomyśl o swoim ostatnim, bądź aktualnym związku, w którym ktoś wyznał miłość. Kto to był?” Możliwe odpowiedzi, to „ja”, lub „mój partner” oraz „Pomyśl, o ostatniej sytuacji, kiedy będąc w związku wyznałeś partnerowi miłość. Jak długo nosiłeś się z myślą, aby to zrobić?” Co ciekawe, 61,5% badanych zadeklarowało, że jako pierwszy miłość wyznał mężczyzna. Kobiety, częściej niż mężczyźni deklarowały, że to mężczyzna jako pierwszy wyznał im miłość. Odpowiedzi na pytanie związane z oszacowaniem czasu, jaki był potrzebny na wyznanie miłości również dowodzą, że to mężczyźni są szybsi w deklarowaniu uczucia.
Kolejne badanie przeprowadzono w internecie a brały w nim udział pary. Zadaniem uczestników badania było odpowiedzieć e-mailowo na kilka pytań dotyczących ich związku. Pytaniem które interesowało badaczy, było „kto jako pierwszy wyznał w związku miłość”. Tak jak spodziewali się badacze, aż 70% par deklarowało, że jako pierwszy miłość wyznał mężczyzna.
Reasumując, większość z nas ma błędne przekonanie na temat tego, kto pierwszy wyznaje uczucie w związku. Autorzy tłumaczą ten fakt stereotypowym postrzeganiem ról płciowych – kobiety są widziane jako bardziej emocjonalne i bardziej skłonne do nazywania przeżywanych emocji. Rzeczywistość konfrontuje nas jednak z błędnymi przekonaniami. Dlaczego to mężczyźni, jako pierwsi mieliby wyznawać miłość i czerpać z tego korzyści? Odpowiedź, zdaniem badaczy, zawiera teoria ewolucyjno–ekonomiczna. Deklarowanie uczucia ze strony mężczyzn stwarza większą szanse na rozpoczęcie aktywności seksualnej. Z kolei, w przypadku kobiet, zwlekanie z deklaracją uczucia pozwala lepiej poznać partnera i uniknąć ewentualnych strat, jakie mogłyby one ponieść angażując się przedwcześnie w związek.
Ackerman, J., Griskevicius, V., & Li, N. (2011). Let’s get serious: Communicating commitment in romantic relationships. Journal of Personality and Social Psychology, 100 (6), 1079-1094 DOI: 10.1037/a0022412
tytuł trochę nieadekwatny
True ;)
Badanie dotyczyło wyznawania miłości, jednak nie mamy pewności co do faktycznego jej odczuwania. Deklarowanie miłości może nie zgadzać się z aktualnie odczuwanym stanem emocjonalnym (miłości) i odwrotnie – odczuwamy miłość, a nie deklarujemy jej. Uważam, że te dwie rzeczy mogę być niezależne od siebie. Powyższe badanie mówi nam, że to mężczyźni pierwsi wyznają miłość, jednak nie wiemy czy to oni pierwsi pokochali.
Futerkowa – podpinam się, sporo racji w Twojej teorii, myślę że mężczyźni często tak właśnie rozumieją to słowo. Miałam zresztą przyjaciela, który również mi to tak tłumaczył. Nie jest to złe, bo patrząc z ich perspektywy, tak jak mówisz, jest szczere a kobiety po prostu źle to interpretują. Jednak, by kogoś prawdziwie pokochać i utwierdzić się w tym uczuciu potrzeba bardzo dużo czasu, według mnie nawet kilka lat a już z pewnością nie mniej niż rok. Pojmowanie takich rzeczy przez kobiety często diametralnie różni się od sposobu pojmowania przez mężczyzn, no ale gdyby nie ten fakt związki byłyby mniej fascynujące ;)
A ja się zastanawiam nad jeszcze jedną rzeczą. Kulturowo wiele dziewczynek nadal jest wychowywanych (i ja też tak byłam wychowywana) w przeświadczeniu, że to mężczyzna musi zdobywać kobietę, a kobieta nie powinna się narzucać. Mi nie raz było mówione, że “jak za szybko dam do zrozumienia odczuć chłopakowi, że mi zależy, to się wystraszy albo znudzi”. Może warto by było wziąć pod uwagę właśnie taki czynnik? Że kobiety nawet jeśli szybciej zaczynają “odczuwać miłość” i traktować związek poważnie, to nie werbalizują tego, czekając, aż to “on wykona pierwszy krok”?
Jeśli dobrze rozumiem badane były pary,a więc raczej możemy stwierdzić, że w związkach które trwają trochę dłużej to mężczyzna był tym, który pierwszy wyznał miłość. Natomiast nie wiemy czy generalnie to kobiety są skłonne powiedzieć “Kocham” dużo szybciej, tylko na przykład, tracą przez to partnera, albo sama nabierają większych oczekiwań i partnerem się rozczarowują. Czy byli badani wszyscy czy tylko ludzie w parach??
Jejku, jejku!
Jeszcze nie przeczytałem, ale jestem tak podekscytowany tym, że wreszcie pojawił się jakiś tekst (nie-konkursowy), że aż musiałem skomentować ;)
Jestem ciekaw dlaczego teraz to mężczyzna jest osoba, która mówi kocham. Mi sie wydaje ze to jest spowodowane tym ze kobiety bardziej myślą o władzy. Wiadomo zależy od kultury. teraz słowo “kocham” mówi sie do koleżanki, wiec jakie znaczenie ma ono w związku ?
Jest jeszcze jedna teoria, którą możnaby próbować wyjaśniać, dlaczego panowie szybciej mówią ‘kocham’. Wynika to z różnicy między językami mężczyzn i kobiet. Dla mężczyzny często takie ‘kocham’ jest najzupełniej szczere (i wcale nie ma ukrytych zamiarów zaciągnięcia do łóżka ;)), ale oznacza tyle co ‘jest mi z Tobą tak dobrze w tej chwili’. Dlatego dużo łatwiej powiedzieć to nawet dziewczynie znanej od niedawna. Przy okazji kobiety mylnie to interpretują, rozumiejąc jako wyznania miłości do końca życia. Również dlatego kobieta zastanowi się 20 razy czy aby na pewno to, co właśnie czuje to miłość czy tylko chwilowa fascynacja ;)