Jaka jest idealna sukienka na randkę?

Czy kobiety ubrane na czerwono są oceniane przez mężczyzn jako bardziej atrakcyjne? Wyniki badań są jednoznaczne: zdecydowanie tak. Co więcej, okazuje się, że również kobiety lubią podkreślać swoją atrakcyjność właśnie kolorem czerwonym. Najnowsze badania prof. Andrew Elliota – odkrywcy efektu czerwonej sukienki – udowadniają, że na spotkanie z atrakcyjnym mężczyzną garderoba kobiety będzie najprawdopodobniej czerwona!

Naukowcy od dawna zastanawiali się nad fenomenem koloru czerwonego. Wydaje się, że nie bez powodu doszukujemy się w nim podtekstu seksualnego. Badania antropologiczne pokazują, że już w dawnych epokach twarze młodych kobiet dekorowano czerwoną ochrą, na znak, że są gotowe do poszukiwania męża. Biolodzy natomiast zaobserwowali, że zady pawianów robią się jeszcze czerwieńsze, kiedy te są w okresie rui. Czerwony towarzyszy nam podczas walentynek i miłosnych wyznań, a korporacyjny “dress code” często nie pozwala na używanie czerwonej szminki w pracy.

Andrew Elliot i Daniela Niesta z University of Rochester jako pierwsi zbadali w jaki sposób kolor czerwony zmienia spostrzeganie kobiet przez mężczyzn. Wyniki ich pierwszych badań, opublikowanych dawno temu w Journal of Experimental Social Psychology pokazały, że zdaniem mężczyzn kobieta w czerwieni jest bardziej seksowna. Co więcej uczestnicy ich badań oceniali, że jest również bardziej zainteresowana seksem, niż kobieta w innym kolorze. Dla badanych mężczyzn czerwony był sygnałem do nawiązania bliższego kontaktu.

Tyle o mężczyznach, a jak jest z kobietami? Czy sięgają po czerwony, bo tak utarło się w kulturze, czy kiedy rzeczywiście chcą być atrakcyjne? W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie Ci sami badacze przeprowadzili kolejne badanie, w których uczestniczkami były kobiety. Manipulacja była bardzo prosta. Uczestniczkom aranżowano spotkanie z nieznajomym mężczyzną. Każda z nich dostawała pisemną informację na jego temat. Połowa kobiet czytała opis bardzo atrakcyjnego , a połowa opis nieatrakcyjnego mężczyzny. Następnie proszono je o wybór koszuli, którą założą na to spotkanie. Do wyboru miały koszulę czerwona oraz niebieską.

Co się okazało? Zgodnie z przewidywaniami na spotkanie z mężczyzną atrakcyjnym kobiety zdecydowanie częściej wybierały czerwoną koszulę, natomiast na spotkanie z mężczyzną nieatrakcyjnym niebieską.

Wyniki tego badania również opublikowano na łamach Journal of Experimental Social Psychology. Wygląda na to, że czerwony jest afrodyzjakiem docenianym nie tylko przez mężczyzn, ale również przez kobiety. Mężczyźni uważają, że kobiety ubrane na czerwono są bardziej seksowne i bardziej chętne na seks. Kobiety natomiast chcą być seksowne spotykając się z atrakcyjnym mężczyzną, dlatego też na to spotkanie ubiorą się właśnie na czerwono. – Ten impuls to nic innego tylko biologiczne echo naczelnych, które odzwierciedla i jednocześnie poszerza naszą kulturę – tłumaczy Andrew Elliot.

Więcej informacji:
Elliot, A. J, Pazda, A., Greitemeier, T. (in press). Women’s use of redclothing as asexualsignal in intersexual interaction. Journal of Experimental Social Psychology. http://dx.doi.org/10.1016/j.jesp.2012.10.001.

Elliot, A.J., & Pazda, A. D. (2012). Dressed for sex: Red as a female sexual signal in humans. PLoS ONE, 7 (4), e34607.

Pazda, A. D., Elliot, A. J., & Greitemeyer, T. (2012). Sexy red: Perceived sexual receptivity mediates the red-attraction relation in men viewing women. Journal of Experimental Social Psychology, 48 (3), 787-790.

Elliot, A. J., Pazda, A., Tracy, J. L. & Beall, A. T. (2012). Red enhances women’s attractiveness to men. Journal of Experimental Social Psychology. 49, 165–168.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
5 comments
 1. Po pierwsze tytuł artykułu Pani Natalii Frankowskiej nie jest adekwatny do tego co autorka przekazuje w dalszej części tekstu. Po przeczytaniu tego fragmentu nasuwają nam się refleksje dotyczące tego jaki kolor kreacji na randkę jest preferowany przez kobiety, a jaki przez mężczyzn.
  Jednak celem pierwszego eksperymentu przeprowadzonego przez Andrew Elliot i Daniela Niesta z University of Rochester, który pokrótce przedstawia nam pani Frankowska N. było pokazanie jak mężczyźni widzą kobiety ubrane na czerwono. Wyniki badań wskazują, że mężczyźni widząc kobietę w czerwonej kreacji uważają ją za bardziej seksowną, a także mają wrażenie, że ta kobieta mówi “mam ochotę na seks”, “chce się lepiej poznać”. Następne badanie miało na celu udowodnienie czy kobiety rzeczywiście zakładają na siebie kreacje w kolorze czerwonym, aby czuć się bardziej atrakcyjnie. Badanie to zostało przeprowadzone na dwóch grupach kobiet, którym zaaranżowano spotkanie z nieznajomymi im mężczyznami i kazano wybrać kolor kreacji na dany wieczór. Jedna z tych grup kobiet dostała opis atrakcyjnego mężczyzny, natomiast druga nieatrakcyjnego. Wyniki pokazują, że kobiety również chętniej ubierają czerwoną sukienkę na randkę z mężczyznami, którzy są dla nich przystojni, natomiast wybierają inny kolor ciuchów na spotkanie z brzydszymi facetami.
  Artykuł został napisany bardzo przejrzyście, chociaż bardzo skrótowo, ze względu na to że więcej informacji mamy na temat grupy kobiet, jednakże niewiele możemy się dowiedzieć o mężczyznach. Pomimo wszystko uważam, że badania potwierdzają skłonność kobiet do zakładania kreacji w kolorze czerwonym w sytuacji, gdy chcą czuć się atrakcyjne, a także że mężczyźni widząc kobietę w czerwonej sukience mają więcej odwagi, aby do niej podejść ze względu na to iż uważają, że kobiety w takim stroju dają im zielone światło.
  Uważam, że w artykule powinno pojawić się więcej informacji na temat jakie dokładnie zostały uzyskane wyniki, na jak licznej grupie zostały one przeprowadzone, a także gdzie i kiedy zostały przeprowadzone te badania.

 2. Artykuł, który napisała Pani Natalia Frankowska, jest bardzo interesujący, choć tytuł niekoniecznie pasuje do idei badania. Celem badaczy było sprawdzenie czy faktycznie czerwień jest kolorem, który podnosi atrakcyjność kobiet w oczach mężczyzn oraz wykazanie czy kobiety same czują się w tym kolorze pewniejsze siebie oraz bardziej atrakcyjnie. Po przeczytaniu tytułu artykułu jako pierwsza pojawia się myśl, iż badania dotyczyły tego jaki kolor czy krój sukienki panie najchętniej wybierają na randkę. Eksperyment miał na celu wykazanie preferowanego koloru, w jaki odziewamy się na randki, oraz jak kolor odzienia kobiet wpływa na postrzeganie ich przez płeć przeciwną, stąd też użycie w tytule konkretnego elementu garderoby uważam za zbyteczne. Autorzy badań na podstawie uzyskanych wyników wykazali, iż mężczyźni postrzegają za bardziej atrakcyjne kobiety, które ubierają się na czerwono, ponadto twierdzą, że kobieta ubrana w taki sposób daje jasne sygnały wskazujące na chęć uprawiania seksu. W późniejszej części artykułu autorka opisuje dalszy przebieg badań. Wybrano zdrowe kobiety ze średnią wieku 22,5 lat, podzielono je na dwie grupy. Połowa kobiet dostała kwestionariusz opisujący atrakcyjnego mężczyznę, druga zaś – nieatrakcyjnego. Poproszono je o wybór koloru koszuli jaki założyłyby na randkę z mężczyzną. Grupa szykująca się na randkę z atrakcyjnym mężczyzną zdecydowanie częściej wybierała kolor czerwony, natomiast kobiety mające wybrać się na randkę z nieatrakcyjnym mężczyzną w większości wybrały kolor niebieski. Dzięki artykułowi dowiadujemy się jaki cel miały wykonane badania, artykuł zawiera też krótką informacje na temat samego ich przebiegu, jednak jest to informacja dosyć krótka, brakuje w niej szczegółów. Jeśli chodzi o wyniki badań, dowiadujemy się z nich jaki wpływ ma wygląd mężczyzny na to, jaki kolor ubrania wybiera kobieta. Uważam, że Pani Natalia Frankowska trafnie i zwięźle opisała wnioski, jakie płyną z tych badań. Przypuszczenia, że mężczyźni postrzegają kobiety ubrane na czerwono jako bardziej seksowne bądź atrakcyjne oraz, że kobiety, które chcą wyglądać atrakcyjnie i pociągająco również reflektują ten kolor, potwierdzają się.

 3. Myślę, że tekst został napisany czytelnie i ciekawie. Natomiast akapity jasno pokazują nam przebieg opisanych badań. Zostały przedstawione najważniejsze kwestie a czytając artykuł łatwo jest czytelnikom zrozumieć o co chodzi.
  Zostaje zadane pytanie: czy kobiety, które są ubrane w czerwone ciuchy są atrakcyjniejsze dla mężczyzn niż gdyby ubrały się w inny kolor garderoby? Naukowcy od dawna zastanawiali się dlaczego ludzie uważają kolor czerwony za kolor seksu. Według profesora Andrew Eliota, kobiety chcą pokazać swoją atrakcyjność i kobiecość aby przypodobać się płci przeciwnej.
  Aby udowodnić tę tezę, zostały przeprowadzone dwa badania. Pierwsze z nich dotyczyło tego w jaki sposób kolor o, którym mowa w artykule, wpływa na spostrzeganie kobiet przez mężczyzn. Przeprowadziło je dwóch badaczy: Andrew Eliot oraz Daniela Niesta z University of Rochester. Udowodnili oni, że kobiety są seksowniejsze, gdy mają na sobie czerwone ubrania. Jest to sygnał, że płeć piękna chciałaby nawiązać bliższe relacje z mężczyznami. Natomiast w drugim badaniu sprawdzane było to co czują kobiety. Było ono przeprowadzone przez tych samych badaczy. Polegało ono na zaaranżowaniu spotkania nieznajomych sobie ludzi. Kobiety były umawiane na randki. Połowie z nich opisywano mężczyzn atrakcyjnych a drugiej połowie nieatrakcyjnych. W kolejnym etapie te same panie proszone były o wybór koloru koszuli, które założyłyby na te spotkanie. Do wyboru miały ciuchy w kolorze niebieskim i czerwonym. Tak jak przewidziano. Kobiety częściej wybierały czerwone koszule gdy wiedziały, że idą na spotkanie z atrakcyjnymi mężczyznami niż z nieatrakcyjnymi.
  Wyniki obu badań zostały opublikowane w Journal of Experimental Social Psychology. Możemy wywnioskować, że kolor czerwony jest preferowany przez kobiety tak samo jak przez mężczyzn.
  Myślę, że autorowi tego tekstu udało się streścić odpowiedzi na najważniejsze pytania, które odpowiadają nam na pytanie: jaka jest idealna sukienka na randkę? Czy kolor czerwony sprawia, że kobiety są atrakcyjniejsze w oczach mężczyzn niż gdy mają ubrane ciuchy w innych kolorach, na przykład w niebieskich.
  Streszczenie nie zawiera paru ważnych kwestii dotyczących badań takich jak rok i miejsce gdzie zostało ono przeprowadzone. Forma wykonania artykułu przez Natalię Frankowską jest przejrzysta i czyta się go z przyjemnością,

 4. Artykuł pt. “Jaka jest idealna sukienka na randkę?” z pozoru może wydawać się typowo kobiecym zagadnieniem, jednak porusza on ciekawy temat, mogący zainteresować zarówno czytelników “płci pięknej”, jak i płci męskiej. Autorka ukazała nam bowiem wyniki badań dotyczących roli koloru czerwonego w świecie współczesnych randek. Czy czerwień kojarzona jest z atrakcyjnością? Jest to sprawa, która od dawna interesowała naukowców. W artykule zapoznajemy się z dwoma badaniami na ten temat.
  Pierwsze z nich, które przeprowadzili Andrew Elliot i Daniela Niesta z University of Rochester, dotyczy tego, jak czerwień zmienia postrzeganie kobiet przez mężczyzn. Według wyników kobieta ubrana na czerwono jest dla płci przeciwnej seksowniejsza, a co więcej- bardziej zainteresowana seksem. Mężczyźni odbierają czerwień jako tak zwane “zielone światło” dla nawiązania bliższego kontaktu.
  Drugie badania odpowiadają na pytanie, czy kobiety zakładają na siebie czerwień, by podkreślić swoją atrakcyjność i bardziej spodobać się potencjalnemu partnerowi? Odpowiedź brzmi- tak. Badanie przeprowadzono na grupie dwóch kobiet, jedna szykowały się na spotkanie z atrakcyjnym mężczyzną, druga dostała opis mężczyzny nieatrakcyjnego. Jak się okazało, panie z grupy pierwszej sięgały częściej po czerwony kolor koszuli, natomiast druga grupa po niebieski.
  Wnioski płynące z badań są jednoznaczne- kolor czerwony obu płciom kojarzy się z seksualnością, zresztą nie od dziś. Mężczyźni są wyraźnie bardziej zainteresowani kobietami w czerwieni, natomiast panie chcąc uwieść mężczyznę najprawdopodobniej sięgną właśnie po ten kolor. Jak dowiadujemy się z tekstu, już w dawnych epokach twarze kobiet malowano na czerwono, a w świecie zwierząt czerwień objawia się w okresie rui, więc nasza reakcja na kolor czerwony jest uwarunkowana biologicznie.
  Autorka napisała artykuł w interesujący sposób, językiem zrozumiałym dla każdego odbiorcy. Ukazała nam streszczenie badań, umiejętnie i dokładnie opisując ich przebieg. Co prawda więcej dowiadujemy się na temat drugich z nich, jednak myślę, że informacje dotyczące pierwszych są wystarczające. Dostarczyła nam przejrzystych wyników badań, jednocześnie odpowiadając na pytanie męczące kobiety od lat : “Jaka jest idealna sukienka na randkę?”.

 5. W celu udowodnienia, że idealną kreacją na randkę jest kreacja w kolorze czerwonym przeprowadzono dwa badania. Wyniki pierwszego mówią o tym, że kobiety wybierające strój w kolorze czerwonym są postrzegane przez mężczyzn jako seksowniejsze. Dodatkowo mężczyźni uważają je za bardziej skłonne do seksu.
  Celem drugiego badania, przeprowadzonego przez A. Elliot i D. Niesta -(tak samo jak poprzednie badanie)- było sprawdzenie, czy kobiety sięgają po kolor czerwony z powodu chęci bycia atrakcyjną, czy może z powodu kultury. Autorka świetnie streściła badanie, które obrazuje, że na randkę z przystojnym mężczyzną kobiety wybierały czerwoną koszulę, zaś z mniej atrakcyjnym-niebieską.

  Badania idealnie odpowiadają na pytanie “jaka jest idealna sukienka na randkę?” Oba przebiegały w określonych standardach i badały różne grupy (tutaj: płciowe). Pierwsze skierowane było do mężczyzn, drugie zaś do kobiet.

  Badaczom udało się odpowiedzieć na zadaną tezę i udowodnić, że kolor czerwony wybieramy nie tylko, aby się podobać, ale także jest to uwarunkowane w naszej kulturze. Na potwierdzenie tego w tekście źródłowym autorka podała przykład dekorowania twarzy kobiety czerwoną orchą, czy też przykład czerwonego zada u pawiana w okresie rui.

  Z przeprowadzonych badań wnioskujemy, że kolor czerwony jest silnie zakorzenionym w naszej kulturze kolorem. Kolor ten, to silny afrodyzjak. Działa zarówno na mężczyzn, ale i na kobiety, które kokietują nim swojego wybranka.

  Artykuł jest napisany bardzo przejrzyście, akapity przedstawiają jasne, klarowne tematy badań i opis ich przebiegu . Streszczenie Pani Natalii Frankowskiej, absolwentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie jest bardzo zrozumiałe, zawiera wszelkie informacje na temat przedstawionego problemu zawartego w tezie ” Jaka jest idealna sukienka na randkę?”. Dodatkowo znajdujemy tutaj przykład z przeszłości oraz ze środowiska zwierzęcego.

Comments are closed.

Related Posts