Jak zrozumieć intencje kobiet?

Większość z kobiet na pewno nie raz zastanawiała się nad tym jak to jest z trudnościami mężczyzn z rozróżnieniem zainteresowania jakie wyrażamy. Czy trudności te mogą mieć związek z częstotliwością i regularnością spożywania alkoholu? Zagadnienie to nurtowało również trójkę badaczy z Uniwersytetu w Indianie.

W tym celu zaprosili grupę heteroseksualnych mężczyzn w wieku powyżej 21 lat. Ci, którzy zakwalifikowali się do badania to ci, którzy w kwestionariuszu odpowiedzieli twierdząco na pytania o to czy są pijani co najmniej raz w miesiącu i czy w poprzednim roku co najmniej raz uczestniczyli w maratonie picia (składającym się z 4 lub więcej drinków). Ponadto poddano ich testowi Michigan Alcohol Screening Test i ci, którzy uzyskali wynik wskazujący na możliwe uzależnienie, zostali wykluczeni z badania.

Badani mężczyźni oglądali serię zdjęć przedstawiających sylwetki kobiet i byli proszeni o ocenę czy przedstawiona osoba ubrana jest konserwatywnie czy wyzywająco oraz o to czy szuka przyjaźni, czy też może ma ochotę na „coś więcej”?

Ubrania należące do kategorii klasycznej były standardowymi zestawami typu jeansy i sweter, zaś mini spódniczka i obcisła bluzka dla typu prowokującego. Dodatkowo manipulowano efektem przyjacielskości i zainteresowania seksualnego (do wcześniejszej klasyfikacji zdjęć zaproszono zarówno kobiety jak i mężczyzn). Docelowo dysponowano 70 obrazkami „przyjacielskimi” i 70 „wyrażającymi zainteresowanie seksualne”. Połowa z każdej kategorii była ubrana prowokująco.

Wyniki pokazały, że identyfikacja stylu ubierania ma istotny związek ze spożywanym na co dzień alkoholem. Udowodniono, że badani byli bardziej wrażliwi na ocenę stylu, w jakim ubrana jest kobieta prezentowana na zdjęciu, kiedy towarzyszył im efekt „przyjacielskości” (a nie zainteresowania seksualnego). Dodatkowo udało się potwierdzić, że w sytuacji afektu zainteresowania seksualnego, typy ubrań były oceniane jako bardziej prowokacyjne, jednak różnice te nie były istotne statystycznie.

Jak widać spożywanie alkoholu może przyczyniać się do minimalizacji wrażliwości oraz wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia problemów w rozróżnieniu rzeczywistych intencji, jakie ma kobieta wybierając rano zestaw ubrań. W konsekwencji sprzyja to niepoprawnej interpretacji zainteresowania, jakie wyraża wobec nich kobieta.

Precyzyjne zrozumienie mechanizmów związanych z regularnym spożywaniem alkoholu, mogłoby przyczynić się do powstania zaradczych interwencji. Tym samym nauczylibyśmy się  zapobiegać powstawaniu tego typu społecznych deficytów, a szanse singli na sobotnią randkę znacznie by wzrosły.

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) www.flickr.com by shandi lee
Farris, C.A., Treat, T.A., & Viken, R.J. (2010). Alcohol alters men’s perceptual and decisional processing of women’s sexual interest. Journal of Abnormal Psychology, 119, 427-432.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Podoba mi się artykuł, opis ciekawego badania :)
    I prawdą jest, że ciężko zrozumieć intencje kobiet :)

  2. Nie da się zrozumieć intencji kobiet :P możemy ubrać najkrótszą mini i najbardziej wydekoltowaną bluzeczkę, a nie mieć ochoty na ŻADNE “coś więcej” :)
    Ale badanie ciekawe :)

Comments are closed.

Related Posts