Jak wyobraźnia pomaga nam w rzeczywistym działaniu? Weź udział w badaniu i wygraj książkę.

Na ile sposobów można czytać ten sam tekst? Czym są ucieleśnione symulacje i jaką rolę odgrywają w rozumieniu języka? Zasadniczym zadaniem języka jest przekazywanie znaczenia, niezależnie od tego, czy w danym momencie ton wypowiedzi jest szorstki, przekonujący, nabrzmiały emocją czy opływający w niedomówienia. Wprawiamy w wibracje struny głosowe po to, żeby nasze najskrytsze myśli pojawiły się w umyśle drugiej osoby. Możemy mówić o wszystkim – od nowego szczeniaka, przez rowerową wycieczkę po parku, po rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją, jak latające świnie – a kiedy to robimy, nasi słuchacze wypełniają obraz detalami, o których nigdy nie wspominaliśmy: zapachem mokrej sierści czy zielenią równo przystrzyżonych trawników.

Jak to możliwe? Jaki mechanizm za tym stoi?

Kognitywista prof. Benjamin Bergen z dziesiątek najnowszych badań z zakresu psychologii, językoznawstwa i neuronauk wysnuwa nową teorię znaczenia. Wprowadza nas w świat ucieleśnionych symulacji, w którym nasz umysł pomaga sobie w rozumieniu, tworząc przebogate wizualizacje za pomocą ewolucyjnie starszych struktur mózgu zajmujących się, między innymi, percepcją i ruchem. Sensu słów nie można zawrzeć w samych tylko definicjach – Bergen pokazuje nam, jak naprawdę możemy go poczuć.

UWAGA: rozdajemy cztery egzemplarze tej nowości “Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie” – jeśli chcesz otrzymać tę książkę od Wydawnictwa Copernicus Press weź udział w naszym badaniu pilotażowym.

AKTUALIZACJA: zakończyliśmy zbieranie danych w tym badaniu – nagrody zdobywają osoby: alaganna@ , aniametz@ , dklimkowska@ i adombek1@ ze zwyciezcami skontaktujemy się mailowo. Dziękujemy za poświęcony czas.

Więcej informacji:

Benjamin K. Bergen jest profesorem na Wydziale Nauk Kognitywnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. W tamtejszej Pracowni Języka i Poznania, której przewodzi, zajmuje się między innymi rolą ucieleśnionej symulacji i metafory w procesie rozumienia języka.

Bergen, B. (2017). Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie. Kraków: Copernicus Press.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Na moje oko wpierw musi zaistnieć między interlokutorami więź kulturowa. Bez wspólnych doświadczeń (lub wiedzy wyniesionejmz edukacji) niemożliwe jest nawiázanie porozumienia z wykorzystaniem wyobraźni, bo rozmówca zwyczajnie nie wie co ma sobie wyobrażać. Latająca świnia to pikuś wobec xiohxjdh kds z planety którą dopkero musimy odkryć!
    Ps. Ale w badaniu udział wezmę

Comments are closed.

Related Posts