Jak uczyć matematyki?

Od 2010 matura z matematyki jest dla wszystkich uczniów obowiązkowa. Tego rodzaju regulacje prowadzą do sytuacji, w której część uczniów zmuszona jest opanować podstawowy poziom przedmiotu mimo, że takiej chęci w najmniejszym stopniu nie przejawiają.

Uczniowie określający się “humanistami” to często osoby, które nabyły poczucia bezradności intelektualnej z zakresu matematyki na skutek piętrzących się zaległości oraz zbyt suchego sposobu wykładania matematyki w szkole podstawowej i średniej (Sedek, McIntosh, 1998). Dan Meyer – nauczyciel matematyki w amerykańskim liceum, opisuje w poniższym filmie kilka autorskich metod dydaktycznych na prowadzenie lekcji w ciekawy sposób (nawet dla “humanistów” ;-).

Czy miałaś/eś dobrego nauczyciela matematyki w szkole średniej?

  • Tak (48%, 16 Votes)
  • Nie (39%, 13 Votes)
  • Trudno ocenić (12%, 4 Votes)

Total Voters: 33

Loading ... Loading ...

Więcej informacji:
Sędek, G., McIntosh, D. (1998). Intellectual helplessness: Domain specificity, teaching styles,
and school achievement. [w:] M. Kofta, G. Weary, G. Sędek (red.), Personal control in action: Cognitive and motivational mechanisms (s. 419–443). New York: Plenum Press.

Strona Dana Meyera znajduje się pod tym adresem.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Ja to mam najlepszego w mieście :D .

    Kobieta o takim legendarnym rodowodzie, że przed pierwszym spotkaniem z nią człowiek wyobraża sobie potwora z Loch Ness :> . A w końcu spotyka skromnie ubraną niedużą kobietkę z charakterkiem, nieco zgryźliwą, ale z poczuciem humoru, która potrafi przekazać wiedzę, ale wkurza się, gdy ktoś nie potrafi zapamiętać materiału na bieżąco ^^ . Za to potrafi wielokrotnie tłumaczyć przy tablicy.

    Legendy jednak robią swoje – młodzież się boi, uczy się kiepsko z przekonania, że ma do czynienia z “żyletą”, otrzymuje kiepskie noty i ledwo się prześlizguje w wyścigu o pozytywną.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Niewolnictwo XXI wieku

Koło Naukowe Psychologii Śledczej SWPS Sopot zaprasza serdecznie na konferencję „Niewolnictwo XXI wieku”, która odbędzie się 20 LISTOPADA,…