Wykłady

Jak uczyć matematyki?

Od 2010 matura z matematyki jest dla wszystkich uczniów obowiązkowa. Tego rodzaju regulacje prowadzą do sytuacji, w której część uczniów zmuszona jest opanować podstawowy poziom przedmiotu mimo, że takiej chęci w najmniejszym stopniu nie przejawiają.

Uczniowie określający się “humanistami” to często osoby, które nabyły poczucia bezradności intelektualnej z zakresu matematyki na skutek piętrzących się zaległości oraz zbyt suchego sposobu wykładania matematyki w szkole podstawowej i średniej (Sedek, McIntosh, 1998). Dan Meyer – nauczyciel matematyki w amerykańskim liceum, opisuje w poniższym filmie kilka autorskich metod dydaktycznych na prowadzenie lekcji w ciekawy sposób (nawet dla “humanistów” ;-).

Czy miałaś/eś dobrego nauczyciela matematyki w szkole średniej?

  • Tak (48%, 16 Votes)
  • Nie (39%, 13 Votes)
  • Trudno ocenić (12%, 4 Votes)

Total Voters: 33

Loading ... Loading ...

Więcej informacji:
Sędek, G., McIntosh, D. (1998). Intellectual helplessness: Domain specificity, teaching styles,
and school achievement. [w:] M. Kofta, G. Weary, G. Sędek (red.), Personal control in action: Cognitive and motivational mechanisms (s. 419–443). New York: Plenum Press.

Strona Dana Meyera znajduje się pod tym adresem.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.