Czy to jakich określeń używamy do opisu zdarzeń może wpływać na to co czujemy? Czy niektóre metaforyczne wyrażenia zniekształcają subiektywne procesy spostrzegania? Badacze z Uniwersytetu w Singapurze postanowili sprawdzić czy aktywizacja miłości i zazdrości może wpłynąć na odczuwanie smaków.
Mleko matki jest słodkie, a dla dzieci karmienie, oprócz oczywistego zaspokajania głodu, jest także najważniejszą oznaką miłości i opieki. W serii wcześniejszych badań okazało się, że miłość romantyczna, jak i miłość matczyna są odczuwane przez te same części mózgu. Doktor Tong Mun Wai Edddie i jego współpracownicy postanowili więc przeanalizować związek pomiędzy odczuwaniem słodkiego smaku a miłością. Dodatkowo, zastanawiano się, czy również zazdrość może być wiązana z jakimś konkretnym smakiem. Na przykład kwaśny, żrący kwas może zniszczyć ciało, tak jak zazdrość niszczy związek, a gorzkie pokarmy mogą być zatrute, tak jak zazdrość może truć uczucie dwojga ludzi. Aby sprawdzić czy miłość ucieleśniona jest słodkim smakiem a zazdrość kwaśnym i gorzkim przeprowadzono serię badań.
W pierwszym badaniu uczestnicy mieli ocenić, jak bardzo różne smaki związane są z emocjami (miłość, zazdrość, namiętność, smutek, zdrada). Wyniki wskazały na duży związek miłości ze słodyczą, a zazdrości ze smakiem kwaśnym i gorzkim. W drugim badaniu uczestnicy mieli napisać 2 słowa w odpowiedzi na pytanie: „jeżeli ‘emocja’ byłaby smakiem to jakim?”. Wyniki były podobne do tych z badania pierwszego.
Po jakimś czasie przeprowadzono kolejną serię badań. W pierwszym z nich, badani mieli opisać sytuację, kiedy czuli się zakochani. Druga grupa opisywała zazdrość w związku, a trzecia, kontrolna – pisała nudny esej o najważniejszych miejscach w Singapurze. Po ukończeniu tego zadania uczestnicy dostali do posmakowania słodko-kwaśne cukierki. Za jakiś czas, w drugiej części badania kosztowali gorzką czekoladę. Następnie wszyscy oceniali, jak bardzo jedzone produkty były słodkie, gorzkie, kwaśne, ostre i słone. Badanie wykazało, że uczucie miłości prowadzi do odczuwania produktów jako bardziej słodkich. Zazdrość natomiast nie prowadziła do oceniania produktów jako bardziej kwaśnych czy gorzkich, tak jak przewidywali to naukowcy. W kolejnym badaniu, w którym postanowiono użyć wody destylowanej (która nie zawiera cukru) wykazano, że aktywizacja uczucia miłości sprawia, że ten neutralny w smaku produkt odczuwany jest jako bardziej słodki.
Podsumowując, miłość rzeczywiście smakuje słodko, zazdrość natomiast w omawianych badaniach nie ma żadnego konkretnego smaku albo jedynie lekko wiązała się ze smakiem gorzkim i słonym. Dlaczego zazdrość nie wywołuje efektu analogicznego jak uczucia romantyczne, skoro potocznie mówi się, że jest kwaśna i gorzka? Naukowcy twierdzą, że w przypadku zazdrości nie istnieją mechanizmy mózgowe, które mogłyby ją łączyć z konkretnymi smakami (albo jeszcze nie zostały odkryte). Jednak, uznając te problem za interesujący, w kolejnych badaniach naukowcy z Singapuru zamierzają nadal weryfikować ucieleśnienie odczuwania smaków.
Chan, K. Q., Tong, E. M. W, Tan, D. H., Koh, A. H. Q. (2013). What do love and jealousy taste like? Emotion, 13(6), 1142-1149.
(C) zdjęcie @diffuser
może zdrada nie ma smaku, bo istnieje jedynie jako element postrzegany przez nasze ego, jako zagrożenie lub coś co możemy stracić.
Ciut lepiej – oczywiście pomijając “drobny” szczegół… na ile badani szczerze i rzeczywiście wyobrażali sobie uczucie zazdrości – bo to jedno z tych uczuć, które nie jest jednolite! Bo inna jest zazdrość podczas zauroczenia, inna podczas małżeństwa, a jeszcze inaczej odczuwają “zazdrość” kolesie spod znaku cuckold!