Jak nie używać prezerwatyw?

Używanie prezerwatyw wydaje się być nieskomplikowaną czynnością. Otwierasz opakowanie, zakładasz prezerwatywę, kochasz się, potem ściągasz prezerwatywę i wyrzucasz ją do śmietnika. Jednym słowem – banał! Jednak jak przekonuje Stephanie Sanders z Instytutu Kinseya na prawie każdym z tych etapów popełniamy wiele poważnych i co gorsza powszechnych błędów.

Sanders przeanalizowała 50 badań, które na przestrzeni 16 lat sprawdzały z jakimi problemami borykają się zwolennicy lateksowej antykoncepcji. Analizowane przez badaczkę dane pochodziły z 14 krajów, przede wszystkim wysoko rozwiniętych jak U.S.A, Wielka Brytania czy Niemcy. Oto lista największych błędów, jakie popełniamy sięgając po jedną z najprostszych metod zapobiegania niechcianej ciąży.

1. Zły moment założenia prezerwatywy
Od 17% do 51.1% osób zakłada kondoma po rozpoczęciu stosunku.
2. Niewłaściwy moment ściągnięcia prezerwatywy
Procent osób, które przyznają się do ściągania kondoma przed skończenie stosunku, waha się między 13.6% a 44.7%.
3. Rozwijanie prezerwatywy
Rozwinięcie kondoma do końca przed jego założeniem zdarza się od 2.1% do 25.3% osób.
4. Niepełne rozwinięcie
11.2% kobiet i 8.8% mężczyzn uprawiało seks zabezpieczając się prezerwatywą, której nie rozwinęli do końca.
5. Brak miejsca na nasienie
Błąd polegający na niepozostawieniu miejsca na końcu prezerwatywy (zbiorniczek na nasienie) dotyczy od 24.3% do 45.7% osób.
6. Powietrze na czubku kondoma
Aż 48.1% kobiet oraz 41.6% mężczyzn przyznaje, że odbywało stosunek seksualny, zapominając o usunięciu powietrza z czubka prezerwatywy.
7. Odwracanie na lewą stronę
Między 4% a 30.4% osób przyznaje się do odwracania kondoma na lewą stronę i używania go w ten sposób.
8. Ostre przedmioty
Otwieranie prezerwatyw ostrymi przedmiotami lub wystawianie ich na próbę darcia to już klasyk, do którego przyznaje się od 2.1% do 11.2% osób.
9. Kontrola uszkodzeń
Tego nie robi większość osób, bo aż 82.7% kobiet i 74.5% mężczyzn.
10. Brak nawilżenia
Od 16% do 25.8% osób zapomina o odpowiednim nawilżeniu, co zwiększa szanse na pękniecie prezerwatywy.
11. Zła lubrykacja
W przypadku 4.1% stosunków seksualnych osoby używają lubrykantów na bazie olejów, co może prowadzić do degradacji prezerwatywy. 3.2% kobiet i 4.7% mężczyzn przyznaję się do tego błędu.
12. Koniec stosunku
Nieprawidłowe i niewłaściwe usunięcie prezerwatywy zaraz po ejakulacji jest powszechnym błędem, który popełnia 57% badanych osób. Około 31% mężczyzn oraz 27% kobiet spotkało się z tym problemem.
13. Ponowne użycie
Chociaż trudno w to uwierzyć, to od 1.4% do 3.3% osób potwierdza przynajmniej dwukrotne użycie tej samej prezerwatywy w trakcie stosunku seksualnego.
14. Nieprawidłowe przechowywanie
Między 3.3% a 19.1% osób przechowuje prezerwatywy w warunkach innych niż te rekomendowane na opakowaniu.

Prezerwatywy uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, której skuteczność wynosi około 98%. Mimo to do niechcianej ciąży w przypadku par, które używały kondomów, dochodzi w 15% sytuacji. A Wy które błędy popełniacie najczęściej?

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Sanders SA, Yarber WL, Kaufman EL, Crosby RA, Graham CA, & Milhausen RR (2012). Condom use errors and problems: a global view. Sexual health, 9 (1), 81-95 PMID: 22348636

http://www.livescience.com/

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
4 comments
  1. “skuteczność wynosi około 98%. Mimo to do niechcianej ciąży w przypadku par, które używały kondomów, dochodzi w 15% sytuacji” Nie rozumiem.

  2. Rany Boskie! – to by trzeba przed stosunkiem mieć na podorędzi checklistę i skrupulatnie punkt po punkcie odhaczać wykonane czynności. OBŁĘD.
    To ja już wolę z jedną jedyną ale bez…

    1. lepiej chodzic na dziwki, one Cie naucza jak to robic porzadnie (zakladaC)

  3. Wysuszyć koniecznie na balkonie tak żeby sasiedzi widzieli:d

Comments are closed.

Related Posts