Każdy z nas dokonuje natychmiastowej oceny ludzi, których napotyka na swojej drodze. Poniższe badanie dotyczy tego jak inni ludzie oceniają nas – czyli jak naszym zdaniem jesteśmy oceniani przez naszych znajomych.
Badanie jest całkowicie anonimowe i nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Proszę o uważne czytanie poleceń oraz udzielenie szczerych odpowiedzi.
Zakończyliśmy zbieranie odpowiedzi. Dziękujęmy za Wasz czas!
Nagrody książkowe otrzymują osoby o adresach e-mail:
karolina009@
hanna.raszewska@
marta.lewand@
michal@
Książki do wygrania za udział w badaniu to cztery egzemplarze książek z wydawnictwa Copernicus Press: “Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?” Fransa de Waala oraz “Myślenie. Przewodnik użytkownika” Bartosza Brożka (opis poniżej).
Z góry dziękuję za udział w badaniu!
Michał Parzuchowski
Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Sopocie
(C) Zdjęcie www.unsplash.com
Myślenie. Podręcznik użytkownika (2016). Bartosz Brożek
Czym jest myślenie? Czy można osiągnąć myśl czystą? Czy myślenie jest rzeczą wyłącznie ludzką? Jaką rolę w myśleniu odgrywa wyobraźnia? Na czym polega teoretyzowanie? Czy istnieje „oko umysłu“? Ewolucja wyposażyła nas w potężne narzędzie – umiejętność myślenia – dzięki któremu wyrywamy naturze jej tajemnice i zmieniamy świat wokół siebie. Czym jednak jest myślenie? Czy zdolni do niego są tylko ludzie? Jaka jest architektura naszych umysłów? Czy wyobraźnię, pozwalającą nam tworzyć fikcyjne światy, należy przeciwstawiać zdolności do budowania teorii podlegających prawom logiki? Czy myślenie można zamknąć w katalog reguł, którymi powinniśmy się kierować w naszych wysiłkach poznawczych?
W swej książce Bartosz Brożek próbuje odpowiedzieć na te pytania, posiłkując się zarówno argumentacją filozoficzną, jak i ustaleniami współczesnych nauk kognitywnych, teorii ewolucji i psychologii. Autor przekonuje, że myślenie jest ciągłą grą między konstruowaniem teorii i umysłowym symulowaniem zdarzeń. Myślenie, które chce skutecznie stawiać czoło problemom, musi się karmić zarówno abstrakcją, jak i konkretem.
Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? (2016). Frans de Waal
Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań ludzkich. Szympansy całują się na przywitanie, z tego samego powodu, dla którego robią to ludzie. Możemy rozsądnie oczekiwać, że zwierzęta chcą, dążą ku czemuś, bawią się, niepokoją, współczują i czują smutek.
Książka de Waala to pełen pasji, napisany żywym, a miejscami wręcz dosadnym językiem manifest “nowego antropomorfizmu” – programu rzetelnego, naukowego zmierzenia się z faktem, że jesteśmy nie tyle podobni do zwierząt, ale w ścisłym sensie po prostu nimi jesteśmy. Z drugiej strony każdy gatunek jest jednak inny i w kontakcie ze słoniem, foką, psem czy lemurem musimy użyć wszelkiej naszej domyślności i empatii, aby “wejść w ich świat” i dostrzec inteligencję i spryt tych istot. Czy jednak sami jesteśmy na to wystarczająco sprytni?