Jak Cię widzą na wirtualnej randce?

“Cóż znaczy nazwa? To, co zwiemy różą. Pod inną nazwą nie mniej by pachniało.” Tak związek między nazwą a nazywanym przedstawił Szekspir. Jak ta relacja wygląda we współczesnym świecie wirtualnym, gdzie często jedyną reprezentacją naszej osoby jest nazwa użytkownika (ang. nickname, username)? Monica Whitty i Tom Buchanan sprawdzili, czy tego rodzaju pseudonimy, których używamy przedstawiając się na portalach randkowych, warunkują sukces towarzyski. Czy odpowiednio dobrany pseudonim zwiększa szansę znalezienia partnera?

Badanie składało się z dwóch etapów – celem pierwszego z etapów było zidentyfikowanie i pogrupowanie nick’ów w oparciu o bazę udostępnioną przez jeden z większych portali randkowych. Na tej podstawie, z grupy 486 nick’ów wylosowano 35, które poddano w drugim etapie, badaniu ilościowemu metodą ankiety internetowej. Spośród 700 osób – użytkowników portalu randkowego, do których wysłano zaproszenie do ankiety internetowej, pozyskano 441 ankiet. Pytania w ankiecie dotyczyły oceny atrakcyjności badanych nick’ów i skłonności do skontaktowania się z użytkownikiem o takim nick’u za pośrednictwem portalu randkowego. Respondenci oceniali wyłącznie nick’i – nie mieli dostępu do żadnej dodatkowej informacji o właścicielu profilu.

Spośród 35 ocenionych nick’ów za najmniej atrakcyjne uznano: 0257, Rich, Millionare, Jt28, Silverspoon (synonim osoby bogatej, por. ang. „born with a silver spoon in one’s mouth” / pol. „w czepku urodzony”), Smith48, Losttheplot (ang. to lose the plot / pol. oszaleć), SunnyPorsche. Wymienione nicki otrzymały ocenę poniżej 2,65 w skali 1-5, gdzie 1 oznaczało “bardzo nieatrakcyjny” a 5 – “bardzo atrakcyjny”. Zaś najbardziej atrakcyjne okazały się: Fun2bwith, Blueeyes, Takeachance, Givemeacuddle (pol. „przytul mnie”), Imsweet, Cutie (pol. “milutki/uroczy”), Justme, Kissme, Greatpersonality oraz Sexy. Nicki te otrzymały oceny 3,25 i więcej.

Zgodnie z oczekiwaniami, okazało się, że mężczyźni większą uwagę zwracają na nazwy sugerujące fizyczną atrakcyjność, natomiast kobiety są bardziej skłonne do nawiązywania kontaktów z osobami, których pseudonimy sugerowały inteligencję lub świadczyły o neutralnym charakterze. Różnicy między kobietami a mężczyznami nie stwierdzono w ocenie nazw sugerujących bogactwo – prawdopodobnie wynika to z faktu, że bogaty partner pożądany jest we współczesnym świecie zarówno przez kobiety jak i mężczyzn (ewentualnie może to również oznaczać, że bogactwo nie jest tak ważnym elementem wyboru partnera jak dawniej).

W komunikacji internetowej nazwa użytkownika (często skracana jako “nick”) spełnia rolę podobną do ubioru, sposobu podawania ręki czy głosu, które w kontaktach “twarzą w twarz” budują pierwsze wrażenie. Pierwsze wrażenie bardzo często decyduje o trwałych ocenach również na etapie dalszych kontaktów z daną osobą. Czy zatem użytkownicy serwisów randkowych, nie znając innych cech, oceniają potencjalnych wybranków na podstawie ich nick’a?

Total
0
Shares
Related Posts