Gry na smartfonie podnoszą zdolności

Po gry na smartfonie sięgamy dla relaksu, rozrywki czy zabicia czasu. To najczęściej nieskomplikowane rozgrywki, które łatwo przerwać w dowolnej chwili by potem bez problemu do nich powrócić. Czy ta nieskomplikowana rozrywka może dostarczyć korzyści większych niż chwila relaksu?

Istnieje wiele dowodów na to, że komputerowe gry akcji poprawiają niektóre zdolności poznawcze oraz spostrzeganie. Nie każdy jednak uwielbia strzelanki, nie każdy też jest fanem gier komputerowych. Za to coraz więcej ludzi za to w chwili przerwy relaksuje się grając w prostą łamigłówkę na smartfonie. Adam Oei oraz Micheal Patterson postanowili sprawdzić, czy i ta rozrywka niesie ze sobą korzyści.

O wpływie gier wideo na zdolności poznawcze pisaliśmy poprzednio w tym artykule. Wyniki eksperymentu Adama Owena dowiodły co prawda, że obietnice polepszenia ogółu umiejętności w trakcie gry, składane przez producentów gier typu Brain Buddies, są mocno na wyrost. Nie zaprzecza on jednak, że nawet dużo krótszy czas gry (3 godziny w trakcie 6 tygodniowego eksperymentu Owena) wyraźnie wpływa na poprawę specyficznych, trenowanych umiejętności

W badaniu wzięło udział 75 studentów (28 mężczyzn). Pierwszego dnia eksperymentu, wszyscy uczestnicy rozwiązywali w laboratorium test umiejętności poznawczych, na który składały się cztery różne zadania. Po rozwiązaniu testu, każdy z badanych losował jedną z 5 gier. Zadaniem uczestników było grać przez godzinę dziennie przez pięć dni w tygodniu przez 28 dni (razem – 20 godzin gry) w wylosowaną przez siebie grę, na swoim iPhonie lub iPodzie Touch.
Ostatniego dnia eksperymentu (po 20 godzinach spędzonych na grze) badani ponownie rozwiązywali ten sam test umiejętności poznawczych w laboratorium, by sprawdzić czy regularne rozgrywki poprawiły ich wyniki.

GRY WYKORZYSTANE W EKSPERYMENCIE:

Badacze do swojego eksperymentu wybrali pięć popularnych gier, z których każda wymagała innych umiejętności:
1. Hidden Expedition – Everest
Gra typu ukryty obiekt. Zadaniem graczy było odnalezienie na ekranie konkretnych, wskazanych przez grę, zamaskowanych przedmiotów.
2. Memory matrix 1.0
Gracz obserwował matrycę 3×3 której fragment zapalały się w określonej kolejności. Zadaniem gracza było bezbłędne powtórzenie zaobserwowanej sekwencji. Z każdym sukcesem gra stawała się coraz trudniejsza (rosła wielkość matrycy).
3. Bejewelled 2
Popularna na facebooku gra, której zadaniem jest układanie takie ułożenie kształtów w matrycy 8×8 by przynajmniej 3 identyczne kształty znalazły się koło siebie.
4. Modern Combat: Sandstorm
Strzelanka, w której wypełnianie klejnych misji sprowadzało się do wybicia przeciwników w jak najszybszym czasie. Jest to jedyna gra akcji która znalazła się w zestawieniu.
5. The Sims 3
Gra, która dumnie określa się jako “symulator życia” a w której zadaniem gracza jest poprowadzić swój wirtualny awatar przez problemy życia codziennego. Gra nie stawia graczom konkretnych zadań ani wyzwań, nie ma też limitu czasowego. Nie wymaga też przechowywania informacji w pamięci (wszystkie dostępne są na żądanie) nie ma też wzrostu poziomu trudności. Z tego powodu, badacze nie spodziewali się wzrostu umiejętności poznawczych u badanych grających w The Sims.

Okazało się, że regularne granie poprawiło umiejętności poznawcze badanych. Każda z gier wpływała na wyniki nieco inaczej, w zależności od tego, jakie wyzwania stawiała swoim graczom (np. regularna gra w Bejewelled, Hidden Expedition – Everest oraz Memory Matrix 1.0 gwarantowała poprawę wyników w teście przeszukiwania oraz pamięci przestrzennej). Każda z gier, oprócz gry The Sims 3, która zgodnie z przewidywaniami badaczy nie wpłynęła na rozwój umiejętności poznawczych. Co ciekawe, wzrost umiejętności badanych nastąpił mimo, że ćwiczyli (grali) oni na bardzo niewielkim ekranie: przekątna obu wykorzystanych urządzeń wynosiła zaledwie 3,5 cala.

Wśród wielu korzyści, jakie wynikają z eksperymentu, warto podkreślić jedną – od dziś możemy pozbyć się wyrzutów sumienia, że kolejny kwadrans strawiliśmy na przesuwanie wirtualnych klejnotów na ekranie telefonu. W końcu rozwijamy swoje umiejętności!

Chcesz wiedzieć więcej?

(C) zdjęcie unsplash.com
Oei, A.C., Patterson, M.D. (2013). Enhancing Cognition with Video Games: A Multiple Game Training Study. PLoS ONE 8(3): e58546. doi:10.1371/journal.pone.0058546

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Fantazje po kofeinie

100 miligramów kofeiny, czyli średnia zawartość filiżanki kawy, wystarczy, aby wywołać fałszywe wspomnienia – przekonują naukowcy na łamach…