Gdy słowa nie nasuwają się same

Kiedy zaczynałeś uczyć się języka obcego, każdego nowego wyrazu musiałeś dość długo szukać w pamięci. Składanie pojedynczych wyrazów w zdania wymaga sporo umysłowego wysiłku i nie należy do najprzyjemniejszych. Jednym z objawów pacjentów po przebytym udarze mózgu jest afazja (pełna utrata) lub dysfazja (częściowe uszkodzenie) czyli zaburzenia umiejętności językowych, przejawiające się trudnościami w porozumiewaniu się werbalnym.

Wyobraź sobie, że od teraz nie pamiętasz jak się nazywasz lub jak nazywa się przedmiot, którego używasz do czytania tego tekstu. Dobrze wiesz co to jest, ale nie możesz tego nazwać. Rozumiesz co mówią do ciebie inni, ale nie możesz płynnie mówić. Takie są właśnie zewnętrzne objawy uszkodzenia organicznego mózgu skutkującego afazją Broki. Nazwy przedmiotów w języku ojczystym dotąd przychodziły Ci na myśl bez żadnego wysiłku, ale teraz wymagają skupienia i powolnego namysłu. Ponad 1/3 pacjentów po przebytym udarze mózgu przejawia następnie symptomy afazji. Walkę z tym schorzeniem dokumentuje kanał youtube 22-letniej Sarah Scott z Hertfordshire, która cztery lata wcześniej doznała udaru podczas lekcji angielskiego.

Krótko po udarze stan Sarah prezentował się nastepująco.

Stan Sarah wyraźnie się poprawia, ale nadal ma kłopoty z liczeniem, pisaniem i w szczególności z wyrażaniem myśli. Sarah i jej postępy w zmaganiu się z choroba stały się również podstawą produkcji The Big Picture “Inside the brain”. Postępy w jej terapii są ogromne, ale swoboda wypowiedzi wymagała setek godzin miesięcznie spędzonych u logopedy.

Na obecny stan Sarah wpływ miała również szybko udzielona pomoc farmakologiczna (do rozpuszczenia zakrzepu w mózgu). Koledzy i koleżanki z liceum rozpoznali jej problemy z mówieniem oraz jednostronny paraliż twarzy jako symptomy udaru mózgu i natychmiast wezwali karetkę.

Pamiętaj, jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twoim otoczeniu doświadcza właśnie udaru wystarczy poprosić go o dwie proste czynności:
1) “Uśmiechnij się do mnie” – asymetryczny ruch wargi (jedna strona wargi opada) jest symptomem udaru;
2) “Zamknij oczy i wyciągnij do mnie obie ręce” – opadająca ręka (z jednej strony) może być oznaką udaru.
Więcej informacji:
Więcej informacji o metodach leczenia afazji prezentuje ta broszura
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments

Comments are closed.

Related Posts