Galileo Masters – wyniki konkursu

Uroczystą, międzynarodową galą w Niemczech zakończyła się 23 października tegoroczna edycja konkursu „Galileo Masters” na najciekawsze zastosowanie nawigacji satelitarnej. Ogłoszeni zostali zwycięzcy edycji regionalnych i laureaci nagród specjalnych, wśród których znalazł się też pomysł z Polski!

esnc14_logo_coulored_lightbg-01Na międzynarodowej gali w Berlinie ogłoszono laureatów 26 edycji regionalnych, w tym Polskiej, i 7 nagród specjalnych. Od 2004 roku w ramach inicjatywy European Satellite Navigation Competition, czyli Galileo Masters, wyłaniane i nagradzane są najlepsze koncepcje oraz usługi i produkty z obszaru nawigacji satelitarnej w zastosowaniach codziennych. W tym roku do konkursu wpłynęły łącznie 434 projekty, które zgłoszone zostały przez pomysłodawców z ponad 40 państw.

Na głównego zwycięzcę konkursu Galileo Masters spośród laureatów edycji regionalnych wybrano zespół projektu „Low-Cost PRS Receiver for Positioning and Timing Enabled by an Assistance Server”, zgłoszony w bawarskiej edycji. Koncepcja, dzięki zastosowaniu dedykowanej architektury sieciowej, umożliwi uproszczenie budowy odbiorników sygnałów systemu nawigacyjnego Galileo o większej dokładności usług PRS (Public Regulated Service). Z rozwiązania tego będą korzystać przede wszystkim takie służby jak straż pożarna, policja czy ratownicy medyczni.

Laureaci z Polski
Tytuł Galileo Mastera edycji polskiej i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł otrzymali pomysłodawcy projektu „Hyent”. Wyjątkowym osiągnięciem jest też zdobycie nagrody specjalnej ufundowanej przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR przez polski pomysł „SBAS retranslation/pseudolite system for precision approach and air navigation”.
Twórcy „Hyent” chcą wykorzystać nawigację satelitarną w komercyjnym przedsięwzięciu łączącym marketing, grywalizację (gamification) i rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality). Prócz nagrody pieniężnej oraz płatnego stażu, na zwycięzców czeka także pakiet szkoleń, usług informatycznych, konsultacyjnych i doradczych. Polski pomysł wyróżniony przez agencję DLR to zaś specjalistyczna metoda wspomagająca nawigację satelitarną w ruchu lotniczym, w tym precyzyjne lądowania samolotów. Pomysłodawca otrzyma od agencji DLR pakiet specjalistycznych usług o wartości 50 000 euro, mających pomóc mu przekuć pomysł w rzeczywiste, działające rozwiązanie. Polska gala regionalna odbędzie się na początku grudnia w Warszawie. Na wydarzeniu, połączonym z panelem dyskusyjnym, ogłoszeni zostaną pozostali 4 finaliści edycji polskiej.

O konkursie i jego przebiegu
European Space Navigation Competition (ESNC) to ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wyszukanie i dalsze wsparcie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną (GNSS). Popularna nazwa tego konkursu, „Galileo Masters”, nawiązuje do nagrody głównej konkursu oraz europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Inicjatorami konkursu jest Komisja Europejska, Europejska Agencja Kosmiczna i Europejska Agencja Nawigacji Satelitarnej. Konkurs jest realizowany w formule edycji regionalnych, gdzie regionem może być państwo, region administracyjny lub nawet miasto. W tym roku polska edycja została zorganizowana przez firmę Kosmonauta.net sp. z o.o., która z uwagi na własne, pozytywne doświadczenia związane z udziałem w konkursie w poprzednich latach, zdecydowała w tym roku podjąć się roli organizatora. Jest to druga polska edycja w historii – poprzednio ESNC zorganizowano w 2012 roku. Wyniki tamtej edycji były zachęcające i wyraźnie wskazywały, że warto wspierać powstawanie polskich aplikacji wykorzystujących dane satelitarne. W 2014 roku regionalnych edycji było aż 26, a pośród nich pojawiły się takie państwa jak Meksyk i Izrael.

Zgłoszenia do konkursu Galileo Masters można było nadsyłać od 1 kwietnia do 7 lipca. W tym czasie za pomocą strony internetowej zbierane były pomysły i opisy projektów korzystających w jakiś sposób z danych GNSS. W konkursie mógł wziąć udział każdy zainteresowany – wnioski były wysyłane przez pojedyncze osoby, zespoły, start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy uczelniane, grupy badawczo-rozwojowe oraz duże firmy. Łącznie wszystkie regiony zebrały 434 wnioski. Do polskiej edycji przesłano 22 w całości wypełnione zgłoszenia, co przekłada się na czwarte miejsce pod względem ich zgłoszonej ilości. Tyle samo wniosków nadesłano też do edycji konkursu w Hesji (Niemcy) i Flandrii (Belgia). Do polskiej edycji ESNC nadesłano więcej wniosków niż do edycji greckiej, izraelskiej, austriackiej czy szwajcarskiej.

Spotkanie ekspertów polskiej edycji miało miejsce 29 sierpnia w Warszawie, w siedzibie Złotego Partnera konkursu – Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Polski zespół ekspertów konkursu Galileo Masters składał się z siedmiu osób z różnych środowisk naukowych i biznesowych. Przed jury stanęło trudne zadanie, gdyż większość wniosków reprezentowała wysoki poziom merytoryczny. W wyniku prac zespołu oceniono wszystkie nadesłane wnioski, a także wyselekcjonowano pięć najlepszych, w tym ten zwycięski. Dokonano także wstępnego podziału nagród pomiędzy finalistów. Cztery pierwsze miejsca otrzymają nagrody pieniężne, w tym nagrodę główną w wysokości 10 000 zł.

Współorganizatorem polskiej edycji konkursu jest fundusz kapitałowy Black Pearls i Pomorski Klaster ICT Interizon, a partnerami: Agencja Rozwoju Przemysłu i Radomskie Centrum Innowacji i Technologii (partnerzy złoci), Astri Polska (partner srebrny), GMV Innovating Solutions, SmallGIS i Creotech Instruments (partnerzy brązowi), AIP Business Link, Olivia Business Centre, PCPD, Intel i Polakpotrafi.pl (sponsorzy nagród). Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji:
Adres polskiej strony konkursu ESNC: www.galileo-masters.pl i poland.galileo-masters.eu
Kontakty do organizatorów:
Hubert Bartkowiak (Poznań)
hubert.bartkowiak@kosmonauta.net
+48 502 405 797
Krzysztof Kanawka (Gdańsk)
krzysztof.kanawka@kosmonauta.net
+48 607 160 640
Maciej Mickiewicz (Gdańsk)
maciej.mickiewicz@kosmonauta.net
+ 48 502 173 888
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment

Comments are closed.

Related Posts
ATV na tle ziemskiej atmosfery
Czytaj dalej

Ciężarówki na orbitę

Gdy myślimy o statkach kosmicznych dostarczających zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MKS), oczyma wyobraźni widzimy przede wszystkim amerykańskie…