Czy wiesz, że?

Film Dove chroni nastolatki przed szkodliwymi porównaniami z modelkami

Film Dove Evolution obejrzało dzięki YouTube ponad 11 milionów użytkowników. Był to chyba pierwszy i jedyny moment w nowoczesnej historii, kiedy firma kosmetyczna ukazała prawdziwe oblicze promowanego przez siebie piękna. Niestety oprócz  medialnego szumu, niewiele zmieniło się w przemyśle kosmetycznym, a firma Dove myślała o wycofaniu się z kampanii. Film wraca do łask dzięki Emmie Halliwell i jej kolegom. Badacze postanowili sprawdzić czy wideo obnażające prawdę o reklamowym pięknie, może chronić nastolatki przed groźnymi dla samooceny porównaniami z chudymi modelkami.

Zanim o badaniu warto przypomnieć sobie niesamowity film firmy Dove:

W sumie do badania zaproszono 127 dziewczynek w wieku od 10 do 13 lat. Cześć z nich przed oglądaniem zdjęć szczupłych modelek lub krajobrazów, miała możliwość obejrzenia jednominutowego filmu firmy Dove. Pozostała cześć –  grupa kontrolna – od razu przyglądała się zdjeciom modelek.

Okazało się, że dziewczynki, które oglądały zdjęcia sczupłych modelek w porównaniu do grupy przyglądającej się krajobrazom, czuły się mniej usatysfakcjonowane wyglądem swojego ciała, co w konsekwencji obniżało ich samoocenę. Jednak tym, co może wydawać się zaskakujące jest fakt, że obejrzenie filmu Dove całkowicie niwelowało ten efekt. Poziom satysfakcji z ciała oraz pewność siebie dziewczynek była taka sama, jak grupy oglądającej film, a później przyglądające się krajobrazom.

Produkcja firmy Dove dla wielu mogła wydać się szokująca, jednak producenci odważyli się ukazać brutalną prawdę o świecie show biznesu i chwała im za to. Dzięki psychologom wiemy, że ten powszechnie dostępny film można wykorzystywać w celach prewencyjnych, chroniąc nastolatki przed dokonywaniem groźnych dla ich samooceny porównań.

Autorzy podkreślają, że sprawdzano wyłącznie krótkotrwałe efekty oddziaływania filmu. Niemmniej jest to kolejny dowód na to, że interwencje z pomocą mediów, mogą być skutecznym orężem w walce z wypaczonym sposobem spostrzegania piękna. Tym samym pozwoliłoby to uchronić wiele młodych dziewczyn przed drastycznymi dietami i dążeniami do osiągniecia modelu piękna, który istnieje wyłącznie na monitorze komputera.

Więcej informacji:
Halliwell E, Easun A, & Harcourt D (2010). Body dissatisfaction: Can a short media literacy message reduce negative media exposure effects amongst adolescent girls? British journal of health psychology PMID: 20687976
oraz
BPS Research Digest blog
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.