Psychologia

Fantazje po kofeinie

100 miligramów kofeiny, czyli średnia zawartość filiżanki kawy, wystarczy, aby wywołać fałszywe wspomnienia – przekonują naukowcy na łamach „Journal of Cognitive Psychology”.

Caroline Mahoney z Tufts University razem z zespołem postanowiła sprawdzić, w jaki sposób kofeina wpływa na pamięć. 36 uczestników eksperymentu, którzy określili się jako sporadyczni użytkownicy kawy, zostało poproszonych o zapamiętanie serii różnych słów. Zaraz potem otrzymali do połknięcia kapsułkę, która zawierała 0, 100, 200 lub 400 miligramów kofeiny.

Godzinę później każda z badanych osób miała sobie przypomnieć zapamiętane słowa. Okazało się, że im większą dawkę kofeiny otrzymał uczestnik, tym częściej w jego odpowiedziach pojawiały się nowe słowa zamiast tych z listy. „Zrozumienie, w jaki sposób kofeina wpływa na powstawanie fałszywych śladów pamięciowych, wymaga dalszych badań” – tłumaczy Mahoney i dodaje, że na tym etapie jej negatywne działanie jest nie do końca zrozumiałe.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Caroline R. Mahoney , Tad T. Brunyé , Grace E. Giles , Tali Ditman , Harris R. Lieberman & Holly, & A. Taylor (2012). Caffeine increases false memory in nonhabitual consumers Journal of Cognitive Psychology DOI: 10.1080/20445911.2011.647905

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach majowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Doktor psychologii, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.