Psychologia

Ewidencja w sypialni

Mężczyźni przyznają się do większej ilości kontaktów seksualnych w ciągu całego życia niż kobiety. Doktor Norman Brown z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie dowodzi, że najczęściej jest to wynikiem (nie) świadomych błędów w obliczeniach.

Brown rozmawiał na ten delikatny temat telefonicznie z 1100 respondentów. Zapytane o ilość partnerów w ciągu życia, 2/3 kobiet przypomina sobie dokładnie i zgłasza przeciętnie 6 kochanków. Mężczyźni częściej określając ilość swoich miłosnych podbojów „strzelają” średnio 12 partnerek.
Liczba partnerów w ciągu całego życia była jedyną różnicą między płciami w badaniu. Kobiety i mężczyźni deklarowali podobną ilość partnerów w ostatnim roku i taką samą ilość stosunków w czasie ostatniego miesiąca.
– Liczba partnerów u obu płci w ankiecie na tak dużej próbie powinna być z grubsza podobna. Najwidoczniej mężczyźni stosują inne strategie pamięciowe – tłumaczy Brown. Faceci zdają się nie prowadzić listy partnerów i nawet gdy szczerze starają się przywołać dokładną liczbę przyjaciółek znacznie przesadzają.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Brown, N. R. & Sinclair, R. C. (1999). Estimating number of lifetime sexual partners: Men and women do it differently. Journal of Sex Research, 36, 292-297.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.