Ergonomia nieuczciwości

Pracujesz przy dużym czy małym biurku? Grupa naukowców ze szkół biznesu m.in. z Harvardu, Columbii i Berkeley, odkryła, że rozmiar biurka może wpływać na zachowanie!

W eksperymentach potwierdzili, że osoby rozparte wygodnie przy dużym biurku były bardziej skłonne do oszukiwania w testach niż te, które kuliły się przy małym biureczku. W innym badaniu okazało się, że kierowcy, którzy mogli rozsiąść się w prowadzonym przez siebie samochodzie, jeździli szybciej i częściej łamali zasady niż ci, którzy nie mieli tyle swobody.

Dodatkowo analiza zdjęć satelitarnych obrazujących ruch drogowy w jednym z amerykańskich miast wykazała związek między wielkością samochodu a liczbą nieuczciwych zachowań kierowcy. Okazało się, że właściciele aut, którzy mogą się rozsiąść swobodnie w swoich samochodach, nie zważają na innych kierowców i znacznie częściej łamią zasady związane z parkowaniem.

Zdaniem autorów badania, mimo że ludzie nie poświęcają wiele uwagi zmianom postawy ciała, to nawet najsubtelniejsze z nich mają wpływ na myśli, uczucia i zachowania. Wyniki eksperymentów pokazują, że ekspansywne ułożenie ciała prowadzi do zwiększenia poczucia mocy, co z kolei powoduje, że ludzie pozwalają sobie na więcej nieuczciwych zachowań.

„Ekspansywna postawa ciała bywa wymuszona przez codzienne otoczenie – fotel w samochodzie, służbowe biurko, a nawet korytarz. Powinniśmy zwracać uwagę na ergonomię otoczenia, ponieważ w sposób rzeczywisty kieruje ona naszym postępowaniem” – tłumaczą autorzy badań na łamach „Psychological Science”.

Więcej informacji:
Yap, Andy J., Abbie S. Wazlawek, Brian J. Lucas, Amy J.C. Cuddy, and Dana R. Carney. “The Ergonomics of Dishonesty: The Effect of Incidental Posture on Stealing, Cheating, and Traffic Violations.” Psychological Science (in press).

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach majowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Punkt widzenia zależy od sposobu siedzenia…
    Tylko czy aby ustalić taki truizm potrzebne były aż badania?
    Nie wystarczyło popatrzec na parkingi i biórka buców na decydenckich posadach?

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Zarost pożądany

Naukowcy znaleźli powód, dla którego mężczyźni powinni unikać maszynek do golenia. Nick Neave i Kerry Shields z Northumbria…