Edukacja w okopach

Jak donosi raport na temat zrozumienia nauki sporządzony przez Narodową Fundację ds. Nauki, 70 procent Amerykanów nie rozumie procesu testowania hipotez i naukowego wyjaśniania zjawisk.

30 procent dorosłych Amerykanów wierzy, że latające spodki to pojazdy kosmiczne z innych cywilizacji; 32 procent ma swoje szczęśliwe liczby; 40 procent jest przekonanych, że astrologia jest dziedziną nauki; 60 procent wierzy w postrzeganie pozazmysłowe i aż 88 procent jest przekonanych o skuteczności medycyny alternatywnej.

Michael Shermer, autor książki “Dlaczego ludzie wierzą w dziwaczne rzeczy”, przekonuje, że edukacja nie spełnia pokładanych w niej nadziei na redukowanie niewytłumaczalnych przekonań. Co prawda wiara w postrzeganie pozazmysłowe spada z 65 procent wśród absolwentów liceów do 60 wśród absolwentów uczelni wyższych, ale wiara w alternatywne techniki medyczne wzrasta z 89 do 92 procent wśród lepiej wykształconych Amerykanów.

– Ustalenia pseudonauki są przedstawiane dużo prościej, dlatego nieweryfikowalne zjawiska lepiej przemawiają do wyobraźni odbiorców. – kontynuuje doktor Shermer.

Więcej informacji:
Więcej na temat raportu w magazynie Skeptic.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts