Technologie

Domowe innowacje z Politechniki Gdańskiej

Autor: Agata Kukwa

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki z Politechniki Gdańskiej wyszli naprzeciw potrzebom osób starszych i chorych w innowacyjnym projekcie DOMESTIC. Efekty swoich prac, w postaci gotowych i w pełni funkcjonujących prototypów zaprezentowali podczas międzynarodowych targów branży ICT CeBIT w Hanowerze.

Postępujący rozwój medycyny sprawia, że średnio ludzie żyją coraz dłużej. Wiele krajów już boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa nie tylko w sferze ekonomicznej, ale również dotyczącej opieki medycznej.

Prace nad projektem DOMESTIC rozpoczęły się już w 2009 roku. Pierwszym sukcesem naukowców z Gdańska była tak zwana e-dmuchawka, czyli urządzenie dedykowane osobom z wadami wymowy. Jest to system oparty o ćwiczenia oddechowe bardzo często wykorzystywane w terapiach mowy u dzieci i dorosłych. Pacjent dmucha w mikrofon lub specjalną „dmuchawkę”, sterując w ten sposób postacią w grze rozgrywającej się na ekranie komputera.
e-dmuchawka
Główną zaletą tego urządzenia jest wprowadzenie w terapię elementów grywalizacji, przez co ćwiczenia są dużo mniej nużące niż tradycyjne, a pacjenci bardziej przykładają się do ich wykonywania. Co więcej, dzięki sprzężeniu z komputerem, przebieg ćwiczenia może być cały czas monitorowany przez terapeutę, a wyniki i statystyki zestawiane ze sobą w czasie trwania terapii.

I-waga_pro

I-waga w wersji gotowej do produkcji.

Kolejnym wynalazkiem zespołu z Politechniki Gdańskiej jest I-waga, czyli urządzenie wspomagające monitorowanie stanu zdrowia osób z problemami krążenia. Wahania masy ciała w ciągu doby są częstym sygnałem niewydolności serca. Prowadzenie pomiarów o określonych porach dnia pomaga kontrolować stan zdrowia pacjenta. I-waga dodatkowo robi również pomiary EKG, BMI (Body Mass Index) oraz saturację krwi.

Użytkownik musi jedynie wejść na wagę i odczekać kilkanaście sekund na zarejestrowanie pomiaru. Następnie jego wyniki są bezprzewodowo transmitowane do komputera. Oprogramowanie umożliwia magazynowanie i przetwarzanie danych oraz ich automatyczne wysyłanie do upoważnionych osób. Mogą nimi być bliscy lub lekarz prowadzący, dzięki czemu można zapewnić szybką reakcję w przypadku gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia użytkownika I-wagi.

Niezwykle ciekawym urządzeniem rozwijanym przez zespół DOMESTIC jest e-wanna. Na pierwszy rzut oka prototyp wygląda jak zwykła, domowa wanna. Dopiero kiedy przyjrzymy się bliżej, zauważymy zestaw czujników wmontowanych w jej wewnętrzną powierzchnię. Dzięki nim kąpiel nabiera zupełnie innego wymiaru.

Po pierwsze e-wanna stabilizuje poziom i temperaturę wody podczas jej napełniania, więc zawsze mamy pewność, że woda nie przeleje się jeśli zasiedzimy się przed telewizorem po odkręceniu kurków. Po drugie po wejściu do wanny będzie ona wiedziała, że jesteśmy w wodzie i zacznie monitorować nasze podstawowe funkcje życiowe jak częstość uderzeń serca.

e-wanna

E-wanna poinformuje również, że czas kąpieli dobiegł końca i warto wyjść z wody, a także zauważy jeśli przestaniemy się ruszać lub serce przestanie bić. Produkt jest skierowany głównie dla osób starszych i niepełnosprawnych, dlatego oprogramowanie uwzględnia bezprzewodową komunikację z opiekunem w razie wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia zdrowia lub życia osoby biorącej kąpiel. Umożliwia to natychmiastową reakcję i zapobieganie wielu niepotrzebnym tragediom.

Kolejnym, niezwykle ciekawym urządzeniem prezentowanym na targach CeBIT jest wielofunkcyjny pilot do telewizora. Naukowcy doszli do wniosku, że jest to przedmiot, który mamy przy sobie znacznie częściej niż inne znajdujące się w domowym zaciszu, dlatego postanowili wkomponować w jego strukturę szereg czujników. W ten sposób powstał HARN, czyli urządzenie diagnostyczne, które zastępuje zwykłego pilota do telewizora.

HARN

HARN zmierzy puls, temperaturę ciała, aktywność ruchową a nawet siłę z jaką zaciskamy pięść. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom obarczonym ryzykiem udaru mózgu, wylewu, porażenia czy niewydolności serca.

Warto zaznaczyć, że urządzenia prezentowane na targach CeBIT przez profesora Jerzego Wtorka oraz doktora Jacka Rumińskiego z Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej są już gotowymi produktami czekającymi na inwestora lub firmę chcącą rozpocząć ich produkcję i sprzedaż. Wyjątkiem jest e-wanna, nad którą prace jeszcze trwają, ale nie zanosi się, aby i ten prototyp nie doczekał się w pełni funkcjonującej wersji końcowej.

Więcej informacji:
Artykuł powstał na podstawie informacji, których udzielił prof. Jerzy Wtorek oraz dr Jacek Rumiński podczas tegorocznych targów CeBIT w Hanowerze.
Więcej informacji na temat projektu DOMESTIC na stronie www.domestic.gda.pl
Pobyt autorki na targach CeBIT sponsorowała firma Black Pearls wspierająca rozwój polskich innowacji.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Agata Kukwa

Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Magister technologii ochrony środowiska, inżynier ochrony i zarządzania środowiskiem. Obecnie doktorantka w Katedrze Informatyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się nowymi technologiami oraz stymulowaniem działalności innowacyjnej w Polsce.