Domowa edukacja

Gdy pojawiają się pierwsze problemy szkolne, rodzice często starają się wyręczać pociechę w zadawanych ćwiczeniach – badania pokazują, że taka strategia jest bardzo nieskuteczna.

Wyniki badań opublikowane na łamach Child Development sugerują, że dzieci potrzebują od dorosłych przede wszystkim wzmocnienia dla wytrwałości w samodzielnych wysiłkach. Badacze udowadniają, że dzieci słabiej radzące sobie w szkole, poprawiały swoje oceny, gdy matki reagowały na ich porażki wsparciem emocjonalnym lub pomocą w przemyśleniu problemu. Dzieci, którym matki pomagały w sposób silnie kontrolujący (karząc dziecko za złe oceny lub samodzielnie wypełniając zadania domowe) radziły sobie jeszcze gorzej niż na początku.

Czy rodzice odrabiali z Tobą lekcje?

  • Rzadko (53%, 20 Votes)
  • Nigdy (34%, 13 Votes)
  • Często (8%, 3 Votes)
  • Zawsze (5%, 2 Votes)

Total Voters: 38

Loading ... Loading ...

Co ciekawe, obie grupy dzieci słabszych i lepszych zyskują na obecności rodzica w czasie odrabiania lekcji. Badacze zauważyli, że dzieci mniej boją się zadań domowych. Doktor Eva Pomerantz z Uniwersytetu w Illinois, tłumaczy jednak, że rodzice powinni być szczególnie ostrożni, w jakim stopniu ingerują w życie szkolne słabiej radzących sobie pociech. – Prośba o pomoc przy pracy domowej nie może kończyć się wypracowaniem autorstwa rodzica. Dziecko musi poczuć swoją skuteczność w rozwiązywaniu zadań wymagających myślenia.

Psycholodzy są zgodni, że w trakcie pierwszych lat w szkole dzieci uczą się w niej przede wszystkim pewności siebie i umiejętności uczenia się. – To ważniejsze niż oceny – mówi doktor Pomerantz. – Dziecko nie może pracować w szkole, żeby zadowolić lub rozzłościć rodzica swoją oceną. Autorka przekonuje, że gdy tylko dziecko uwierzy w swoje możliwości intelektualne, jego wyniki się poprawią.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Pomerantz, E. M. & Shim, S. (2007). The role of goal investment in self-regulation: Benefits and costs. In J. Shah and W. Gardner (Eds.), Handbook of Motivational Science (393-404). New York: Guilford.
Ng, F. F., Kenney-Benson, G., & Pomerantz, E. M. (2004). Children’s achievement moderates effects of mothers’ use of control and autonomy support. Child Development, 75, 764-780.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Efekt Matyldy

W 1892 roku brytyjski psychiatra James Crichton-Browne donosił o wyodrębnieniu nowego zaburzenia psychicznego występującego wyłącznie u kobiet –…