Dlaczego nos Rudolfa jest czerwony?

Profesor Can Ince z Uniwersytetu Erazma w Roterdamie wraz ze współpracownikami z Norwegii postanowili sprawdzić co sprawia, że nos pomocnika Świętego Mikołaja, znanego na całym świecie renifera Rudolfa jest czerwony.

Wyniki badania obserwacyjnego przeprowadzonego na dwóch dorosłych reniferach (z gatunku Rangifer Tarandu) opublikowane zostały na stronie internetowej British Medical Journal. Autorzy tłumaczą, że Nos Rudolfa jest czerwony, ponieważ jest bogato wyposażony w czerwone krwinki, które pomagają chronić go przed zamarznięciem oraz służą do regulowania temperatury w mózgu.

Autorzy w swoim raporcie tłumaczą, że komórki krwi w nosach reniferów są niezbędne do dostarczania tlenu, kontrolowania stanu zapalnego i regulacji temperatury. Jak dotąd w niewielu badaniach opisano ich funkcje w szczegółach oraz nie porównywano mikrokrążenia nosów reniferów z nosami ludzkimi. W swoim badaniu autorzy używając ręcznego mikroskopu najpierw ocenili nosy pięciu zdrowych ludzkich ochotników. Okazało się, że ludzkie nosy zasila siatka naczyniowa o gęstości 15 (SD = 3.2) mm/mm2. Następnie ta sama technika została zastosowana do oceny nosów dwóch reniferów. Odkryto, że w nosach reniferów znajduje się o 25% bardziej gęsta sieć naczyń krwionośnych. Odkryto również większa gęstość gruczołów śluzowych rozproszonych w nosach reniferów. Większa liczba naczyń oraz gruczołów odpowiada właśnie za różnice w kolorze nosów i również za utrzymanie odpowiedniej temperatury w nosie podczas trudnych warunków pogodowych i niskich temperatur – wyjaśniają naukowcy.

“Rudolph, the red nosed reindeer
had a very shiny nose
and if you ever saw it
you would even say it glows.

All of the other reindeer
used to laugh and call him names
They never let poor Rudolph
join in any reindeer games.

Then one foggy Christmas eve
Santa came to say:
“Rudolph with your nose so bright,
won’t you guide my sleigh tonight?”

“Czynniki te wyjaśniają dlaczego nos Rudolfa jest czerwony, a ludzkie nosy już takie nie są” – pisze Can Ince. Prawdopodobnie mikrokrążenie, sprawiające, że nosy reniferów są czerwone, jest niezbędne do ciągnięcia sań Świętego Mikołaja i wykonywania świątecznych obowiązków w ekstremalnych polarnych temperaturach! :)

Więcej informacji:
Ince, C. van Kuijen, A.-M., Milstein, D. M. J. , Yuruk, K., Folkow, L. P., Fokkens, W. J., Blix, A. S. (2012). Why Rudolph’s nose is red: observational study. BMJ, 345, DOI: 10.1136/bmj.e8311.
[button size=small style=square color=gray align=none url=http://www.bmj.com/content/345/bmj.e8311]PEŁNY TEKST ARTYKUŁU[/button]
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment

Comments are closed.

Related Posts