Dlaczego kobiety lubią “niegrzecznych chłopców”?

Stereotypowy macho nie zajmuje się przewijaniem pieluch i wstawaniem do krzyczącego dziecka, ale czy to wystarczająco zniechęca kobiety do posiadania potomstwa z niegrzecznymi chłopcami? Czy kobiety mają tendencję do częstszego zakochiwania się w atrakcyjnych draniach zamiast w mniej seksownych, ale za to milszych, odpowiedzialnych i pragnących długoterminowej relacji mężczyznach? Które kobiety szczególnie pociąga wzorzec niegrzecznego chłopca?

Odpowiedzi na te pytania postanowili znaleźć naukowcy pod przewodnictwem Kristiny Durante i Normana Li z University of Texas. Badania tego zespołu wykazały, że to owulacja powoduje, iż kobiety nie tylko oceniają niegrzecznych chłopców jako bardziej atrakcyjnych, ale również uważają, że są materiałem na dobrych tatusiów.

Badacze założyli, że kobiety wybierają partnerów pomiędzy dwoma archetypami mężczyzn: potencjalnym tatusiem, który ceni zaangażowanie, ciepło i zaufanie, a seksownym łobuzem, który jest raczej błyskotliwym egoistą, dbającym jedynie o swój wizerunek. Naturalnie kobiety chciałyby tego co najlepsze z obu opcji – taka mieszanka dałaby ideał, hybrydę, czyli seksownego męża, który byłby przystojny, charyzmatyczny, męski, opiekuńczy, odpowiedzialny, czuły itd. Jednak tacy mężczyźni istnieją tylko w filmach. W prawdziwym życiu kobiety pragnące nawiązać trwałą relację wybierają między mężczyznami z ojcowskimi instynktami i seksownymi draniami. Wyniki badań opublikowanych na łamach Journal of Personality and Social Psychology pokazują, że wybory te podyktowane są hormonami. Pod wpływem wahań hormonalnych w okolicy owulacji myślenie i zachowanie kobiety jest zniekształcone podświadomym przygotowaniem do kopulacji. Ciężko się wówczas oprzeć seksownym i przystojnym mężczyznom. Głębokie głosy i symetryczne kształty niegrzecznych chłopców sprawiają, że kobiety pożądają ich bardziej. To dla nich kobiety narażają swoje serca na złamanie.

W jednym z badań zespołu uczestniczyły 33 kobiety. Połowa z nich deklarowała wysoki próg płodności (okres, w którym może dojść u kobiety do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki) a połowa niski. Wszystkie oglądały zdjęcia i profile demograficzne mężczyzn: seksownego (żądnego przygód narciarza) oraz przeciętnego (odnoszącego sukcesy księgowego). Następnie proszono uczestniczki o wyobrażenie sobie spotkania z obydwoma mężczyznami i ocenienie na ile każdy z nich mógłby pomóc w kąpieli dziecka, gotowaniu oraz w innych obowiązkach domowych. Okazało się, że kobiety, w owulacji uważały, że seksowni chłopcy lepiej nadają się na ojców i bardziej pomogą im w obowiązkach domowych. Hormonalny koktajl sprawił, że kobiety oceniały takich mężczyzn jako bardziej niezawodnych niż są w rzeczywistości.

W kolejnym badaniu kobiety o wysokim i niskim progu płodności (w zależności od dnia cyklu) oglądały grzecznych i niegrzecznych chłopców w telewizji. Niegrzeczny chłopiec zachowywał się w sposób społecznie dominujący i charyzmatyczny, wykazywał się jednak także cechami niepożądanymi typowymi dla typu macho (niewiarygodność i niestabilność). Natomiast grzeczny chłopiec zachowywał się w sposób społecznie pożądany, wykazywał również dużą chęć do założenia rodziny, lecz zupełnie pozbawiony był uroku. Następnie uczestniczki były proszone o ocenę jakim ojcem będzie każdy z aktorów oraz o ocenę ich rodzicielskiego wysiłku, gdyby one były ich partnerkami lub gdyby inna kobieta była ich partnerką. Wyniki zgodnie z przewidywaniami pokazały, że niegrzeczni chłopcy byli oceniani jako materiał na lepszych tatusiów przez kobiety przeżywające swoje płodne dni. Jednak złudzenia te nie dotyczyły innych kobiet – dla nich lepszym materiałem na tatusia byli aktorzy przejawiający w swoim zachowaniu cechy pomocne przy wychowywaniu potomstwa (grzeczni chłopcy). Zatem kobiety w owulacji nie uważają, że niegrzeczni chłopcy są lepszym materiałem w ogóle, ale są lepszym materiałem na ojca tylko ich dzieci!

Co zatem przyciąga kobiety do seksownych łobuzów?

Odpowiedź jest prosta. Seksowny wygląd bierze się z symetrii ciała. Brak deformacji ciała jest silnym predyktorem jakości genetycznej partnera. Symetria twarzy i pięknie zbudowane ciało mówią więcej o zdrowych genach aniżeli sympatyczna osobowość. Mimo iż wygląd często kontrastuje z cechami, których kobiety pożądają dla ojców swoich dzieci, kobiety w owulacji wybierają geny, które gwarantują zdrowie potomstwa. Tego rodzaju mechanizm ewolucyjny nie jest zbyt wygodny dla kobiet ale jest przystosowawczy dla naszego gatunku. Ewolucja promuje zdrowie puli genetycznej, nawet jeśli w efekcie potomstwo będzie wychowywane przez samotną matkę i otrzyma mniej długoterminowej opieki ze strony ojca.
Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com
Durante, K. M., Li, N. P., Griskevicius, V., Simpson J. A. & Cantu, S. M. (2012). Ovulation Leads Women to Perceive Sexy Cads as Good Dads. Journal of Personality and Social Psychology. Vol. 103, No. 2, 292–305.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
11 comments
 1. Kobiety zwyczanie chca byc porzucane z dzieckiem, bite, ponizane. Nie chca porzadnych mezczyzn.

 2. a w owulacji czuja poped seksualny i szukaja kogos kto je przeleci i kolko sie zamyka… niegrzeczny chlopiec przelatuje niegrzeczna dziewczynke a po owulacji grzeczna dziewczynka szuka juz grzeczengo chlopca

 3. to już wiem czemu mam takie duże wymagania … chce stworzyć zdrowe boskie dziecko, moje geny i jego, rzeczywiście kombinacja bardzo silna

 4. dlatego porządny mężczyzna jest tylko co najwyżej ojczymem a taki goguś jest ojcem niezliczonych dzieci :(

 5. Jako kobieta mogę się wypowiedzieć…a więc chodzi przede wszystkim o zachowanie, wygląd również ale zazwyczaj jedno łączy się z drugim, aczkolwiek jednak to charakter jest przeważający..więc nawet jeśli facet jest niski i niespecjalny z wyglądu ale ma charakter drania to kobieta będzie w nim widzieć lepszy materiał od przystojnego ale ciapowatego faceta- jesli chodzi o owulację..i prawda, coś w tym jest;) oraz połączenie jednego z drugim jak najbardziej istnieje:)

 6. Ale pisząc o tych “niegrzecznych chłopcach” chyba nie mieli na myśli takiego łysego “karka” z dziarą na całe plecy, co? :)

  Nie no, zdarzają się przecież samcy alfa którzy mają bardzo interesujące charaktery, a nie takie tłumoki :P

  Uważam, że trochę sceptycznie trzeba podchodzić do wszystkiego co się czyta, choćby pisali/mówili o tym nie wiadomo jacy profesorowie :)

  pzdr

  1. Problem kobiet malo inteligentnych polega na tym ze kieruja sie wzrokiem albo stereotypami a tak naprawde nie poznaja faceta z którym sie spotykaja. Mezczyzn równiez sie to tyczy ,sory ale nie jestesmy zwierzętami.

 7. A co jeśli mężczyzna jest “niegrzecznym chłopcem”, ale nie jest potężnie zbudowany? Powyższy tekst ( a przynajmniej pierwsze dwa akapity) zdaje się sugerować, że każdy umięśniony mężczyzna jest “niegrzecznym chłopcem”. A to mało jest chudych rozrabiaków, tudzież grzecznych, miłych mężczyzn, których pasją jest bodybuilding?

  “Głębokie głosy i symetryczne kształty niegrzecznych chłopców sprawiają, że kobiety pożądają ich bardziej” – to w końcu chodzi o wygląd czy o osobowość? Tak jak napisałem powyżej, to że ktoś ma głęboki głos i symetryczne kształty, nie musi automatycznie oznaczać, że jest niegrzecznym chłopcem. I na odwrót: to, że ktoś jest drobnej budowy, wcale nie oznacza, że ma osobowość bibliotekarza. Więc moje pytanie, czy chodzi tu o aparycję czy o wnętrze? Na ile panie wybierają mężczyznę, dlatego, że jest maczo, a na ile dlatego, że jest po prostu atrakcyjny? Który z tych przymiotów w ich oczach wiedzie prym? Na to pytanie powyższy artykuł nie odpowiada.

  Poza tym mężczyźni, którzy są połączeniem seksownego łobuza z opiekuńczym, czułym i wrażliwym chłopcem oczywiście istnieją, nie tylko w filmach, a ja jestem na to dowodem (choć pewnie każdy kto to przeczyta, weźmie to za czcze przechwałki, lecz nie dbam o to). Ten artykuł bardziej nadaje się do działu “psychologia” w “Pani domu”, niż na stronę dotyczącą badań psychologicznych.

Comments are closed.

Related Posts