Deklaracja braku uprzedzeń sprzyja dyskryminacji

Badania opublikowane w Science Advances wskazują, że w zawodach początkowo typowo męskich, które z czasem stały się popularne także wśród kobiet, uprzedzenia ze względu na płeć nie zniknęły. Co ciekawe, utrwalane są przez tych, którzy uważają, że problemu dyskryminacji nie ma.

Kobiety wciąż pozostają niedostatecznie reprezentowane w wielu zawodach. Dowody wskazują również, że te nieliczne, pracujące w obszarach zdominowanych przez mężczyzn mogą doświadczać skutków szkodliwych uprzedzeń (np. dotyczących wynagrodzenia, awansu czy traktowania wśród współpracowników). Wielu pracodawców podejmuje wysiłki by liczebność kobiet w tych zawodach wzrosła. Wiąże się to po części z przekonaniem, że jedną z przeszkód dla równości płci, jest brak kobiet, które zdobywają stopnie naukowe, a następnie robią karierę w pewnych dziedzinach.

Badanie przeprowadzone przez doktora Christophera Begeny z Uniwersytetu w Exeter wraz z zespołem miało na celu sprawdzić, czy w profesjach wcześniej z przewagą mężczyzn, w których obecnie występuje silna reprezentacja kobiet, wciąż będzie widoczna stronniczość ze względu na płeć.

Do badania wybrano grupę weterynarzy, w której w ciągu niecałych 60 lat liczebność kobiet wzrosła z 8% do 50% w 2017 roku. Najpierw zapytano ich “jak często doświadczają dyskryminacji w pracy?” oraz “w jakim stopniu czują się doceniani“. Następnie zaprojektowano eksperyment z udziałem menadżerów, którzy na co dzień zajmują się ewaluacją pracowników. Przedstawiono im karty wydajności weterynarza, przypisane męskiemu lub żeńskiemu imieniu. Wszystkie inne dane były takie same. Na koniec poproszono ich o opinie: czy kobiety w swoim zawodzie są dyskryminowane?

Zebrane wywiady wykazały, że kobiety doświadczały więcej dyskryminacji i mniej uznania niż mężczyźni. Ponadto wielu menedżerów uważało, że dyskryminacja ze względu na płeć nie jest już problemem w tym zawodzie. Jednak ci sami menedżerowie w badaniu byli bardziej skłonni do m.in. niższej oceny kompetencji lub proponowania mniejszego wynagrodzenia osobie o damskim imieniu

Zwiększenie liczby kobiet w różnych zawodach może budzić przekonanie, że nie są już one dyskryminowane w społeczeństwie. Osoby tak uważające, często nie są świadome subtelnych przejawów stronniczości i nie umieją rozpoznać okoliczności, w jakich się pojawia. Przecenianie postępów, które zostały poczynione, wpływa na ich ocenę i postrzeganie, a w efekcie zwiększa ich podatność na wyrażanie uprzedzeń ze względu na płeć. Wyniki z obu badań potwierdziły, że pomimo zmiany liczebności kobiet w zawodzie, dyskryminacja wciąż może być obecna i odczuwalna. Co więcej, osoby (niezależnie od płci), uważające, że problem zniknął, nieświadomie mogą utrwalać negatywne stereotypy.

Chcesz wiedzieć więcej?

(C) zdjęcie unsplash.com

Begeny, C. T., Ryan, M. K., Moss-Racusin, C. A., & Ravetz, G. (2020). In some professions, women have become well represented, yet gender bias persists—Perpetuated by those who think it is not happening. Science Advances, 6(26), eaba7814.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments
  1. a tak jeszcze jedna uwaga – zaśmierdziało siarką z kotła w którym gotowany jest Stalin… On też twierdził że: “W miarę postępów w budowie socjalizmu walka klasowa zaostrza się”…

  2. Bzdury totalne.
    Ohydne seksistowskie miazmaty!
    Pogadajmy o dyskryminacji mężczyzn w wielu zawodach, w których spotykają się ze śmieszkowaniem lub otwartymi szyderstwami, gdzie mają nikczemnie małe szanse na awans zawodowy, gdzie spotyka ich mobbing albo nawet napaści i molestowanie ze strony “koleżanek” i przełożonych!

Comments are closed.

Related Posts