Psychologia

Czego pragną mężczyźni?

(C) unsplash.com by Pablo Heimplatz

Nadmiar kilogramów spędza Ci sen z powiek? Uważasz, że twoje fałdki odbierają Ci seksapil? Czas, żebyś zapytała kogoś innego, jak wyglądasz. Magazyn “Health” donosi bowiem, że inni oceniają nasze ciało znacząco lepiej niż my sami.

Naukowcy z Uniwersytetu w Saint Louis pokazywali badanym 10 rysunków postaci, uszeregowanych od bardzo szczupłych do bardzo grubych. Prosili między innymi o wybranie swojej aktualnej sylwetki, tej wymarzonej oraz najbardziej atrakcyjnej (ich zdaniem) dla płci przeciwnej. Okazało się, że obiektywni obserwatorzy postrzegali figury kobiet znacznie korzystniej (jako szczuplejsze) niż one same.

Badane panie uważały, że mężczyznom najbardziej podobają się sylwetki drobniejsze niż ich aktualna, a marzyły o figurze jeszcze szczuplejszej. Natomiast panowie poproszeni o wskazanie kształtów idealnej partnerki wybierali rysunek przedstawiający postać tęższą niż ta, która zdaniem kobiet była w ich typie. – Wydaje ci się, że wiesz, jakich kobiet pożąda twój mężczyzna? Dodaj do tego obrazu jeszcze około 20 procent tłuszczyku i dopiero wtedy otrzymasz jego wymarzoną sylwetkę – powiedziała doktor Jennifer Siciliani, współautorka badań.

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) unsplash.com by Pablo Heimplatz
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.