Czego pragną kobiety?

Budowa fizyczna każdego mężczyzny jest inna. Jedni ćwiczą godzinami na siłowni, by potem móc dumnie prężyć swoje mięśnie, inni biegają bo bardziej zależy im na kondycji niż rozwiniętej muskulaturze. Jeszcze inni zajęci codziennymi sprawami, nie mając czasu na ćwiczenia, przyzwyczają się do stale rosnącej oponki na brzuchu. Jakich mężczyzn kobiety uważają za seksownych? To zależy, według badań Davida Fredericka i Martie Haselton, od rozmiaru mięśni.

Według psychologów ewolucyjnych mężczyźni szukają partnerek na podstawie wyglądu fizycznego, który jest wskaźnikiem zdrowia i płodności. Kobiety natomiast szukają mężczyzn posiadających pokaźne zasoby finansowe i przejawiających duże zaangażowanie, dzięki czemu mają pewność, że partner nie porzuci ich w potrzebie. Jednak najnowsze badania pokazują, że fizyczność mężczyzn nie jest kobietom obojętna.

Jakich mężczyzn preferują kobiety – umięśnionych do granic wytrzymałości koszulek które noszę, czy może szczupłych i smukłych? W tym celu badacze poprosili 141 kobiet o ocenę sześciu, wygenerowany za pomocą programu komputerowego, zdjęć przedstawiających typowe sylwetki mężczyzn spotykanych na ulicy. Trzy z nich przedstawiały mężczyzn umięśnionych (od muskularnego do umiarkowanie umięśnionego), a trzy nie (od szczupłego do pulchnego). według badanych kobiet mężczyźni umięśnieni są bardziej porywczy, mniej zaangażowani oraz przejawiają większą dominację fizyczną w porównaniu do mężczyzn nieumięśnionych. Niemniej według kobiet najatrakcyjniejsi są mężczyźni umiarkowanie umięśnieni. W ocenach wypadali lepiej niż ci z wydatną muskulaturę czy szczupli i smukli. Dlaczego?

Mężczyźni, których ramiona mogły by zginać stal, spostrzegani są jako osoby nazbyt dominujące co w połączeniu z porywczością może stanowić zagrożenie dla kobiety. mężczyźni szczupli natomiast, jawią się jako zbyt ulegli. Można więc powiedzieć, że panowie z subtelnie zarysowaną muskulaturą stanowią złoty środek między dominację a uległością. Przewidywania te potwierdziły się gdy panie oceniały 8 rysunków przedstawiających różny poziom umięśnienia (od zera do wyraźnie zarysowanej i umięśnionej sylwetki). Dodatkowo zapytano kobiety który z ocenianych mężczyzn byłby najlepszym partnerem na jedną noc, a który na związek długotrwały.

Z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej budowa fizyczna mężczyzn jest istotnym wskaźnikiem zdrowia, na który kobiety z pewnością zwracają uwagą.

Oceny 286 kobiet rosły liniowo od sylwetki nieumięśnionej do muskularnej. Jednak swój najwyższy punkt osiągały w przypadku sylwetki nieznacznie umięśnionej, po czym spadały. Oznacza to że rozmiar mięśni jest dla pań atrakcyjny do pewnego stopnia. Gdy granica zostanie przekroczona, atrakcyjność spada. Jeżeli kobieta miałaby zaangażować się w przelotny związek wybrałaby mężczyznę umięśnionego, jeśli długotrwały – nieumięśnionego. Chociaż wydaje się to zaskakujące, kobiety dokładnie wiedzą jakimi wskazówkami powinny kierować się przy wyborze partnera.

Zapytano 407 kobiet o umięśnienie i wagę ich byłych partnerów. okazało się, że partnerzy z którymi kobiety spędzały tylko jedną noc lub miały przelotny romans cechowali się atletyczną budową ciała w porównaniu do partnerów długotrwałych. Mało tego panie przyznały się, że czas po jakim poszły z danym mężczyzną do łóżka różnił się diametralnie na korzyść tych umięśnionych – 1 tydzień vs 12 tygodni. O dziwo kobiety twierdziły, że czuły mniejsza bliskość emocjonalną z partnerem krótkotrwałym, a także mniej mu ufały w porównaniu do partnera długotrwałego. Skąd ta zaskakująca preferencja?

Według autorów zachowania kobiet mają podłoże ewolucyjne. męskie rysy twarzy czy muskulatura to znak dla kobiet, że mężczyzna posiada dużo testosteronu, odpowiedzialnego za rozwój mięśni, które mogę być odziedziczone przez potomka (od 20% do 80%). Oznacza, to że umięśniony partner to zdrowy partner, który zapewni sukces reprodukcyjny przekazując dobre geny. Dlaczego więc kobiety jako partnerów życiowych wybierają mężczyzn nieumięśnionych? Aby to sprawdzić zapytano panów o ich doświadczenia i przeszłość seksualną.

Ochotnicy oceniali swoją muskulaturę oraz wagę na rysunkach wykorzystanych we wcześniejszych badaniach. Wykluczono w analizie takie czynniki jak wiek, waga czy samoocena, pozostawiając tylko i wyłącznie korelacje między umięśnieniem, a były związkami. Rzeczywiście im większym umięśnieniem cechował się badany tym więcej partnerek posiadał. Mało tego zgłaszał więcej związków krótkotrwałych oraz romansów z zamężnymi kobietami. Panowie umięśnieni uważali także, że są bardziej atrakcyjni dla kobiet.

Według autorów atrakcyjni mężczyźni spędzają więcej czasu na poszukiwaniu partnerek, a mniej na inwestowaniu w potomstwo. Odwrotnie zachowują się panowie nieumięśnieni, którzy przede wszystkim skupiają się na jednej partnerce oraz opiece nad potomstwem. właśnie z tego powodu kobiety wybierają tych drugich. Niemniej gdy panie kierują się chęcią zabawy, przygody czy odrobiny szaleństwa natura kieruje je wprost w ramiona osobników genetycznie najlepszych.

Z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej budowa fizyczna mężczyzn jest istotnym wskaźnikiem zdrowia, na który kobiety z pewnością zwracają uwagą. Nie oznacza to jednak, że panowie, którzy nie mogę pochwalić się okazałym bicepsem i rozbudowaną klatka piersiowa nie mają nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Potrafią dać kobietom to co prawdopodobnie cenią sobie najbardziej. Zaangażowanie i wierność.

Więcej w oryginalnym artykule:
Frederick, D.A., & Haselton, M. G. (2007). Why is male muscularity sexy? Tests of the fitness indicator hypothesis. Personality and Social Psychology Bulletin, 33, 1167-1183.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Artykuł jest bardzo interesujący, a temat jest jak najbardziej na czasie. Ma uniwersalny charakter, ponieważ temat dotyczący tego co tak naprawdę pragną kobiety nigdy nie odchodzi w niepamięć. Jest jedną z zagadek świata, której mężczyźni sami nie potrafią odkryć. Celem artykułu było okazanie jakże zadziwiających badań, czego pragną, a raczej kogo wybierają kobiety. Może ten artykuł w jakis sposób dotrze do mężczyzn i oni dowiedzą się jak uwieść swój ideał. Myślę, że zostaje tu wyjaśniona w doskonały sposób róznica między tym czego płeć piękna pragnie w sytuacji, gdy chodzi o krótki, przelotny romans, a stabilny, długotrwały związek. Przeprowadzono badanie, które polegało na tym, że 141 kobiet oceniało 6 mężczyzn, których sylwetki zostały stworzone za pomocą programu. Przedstawiały 6 typów sylwetki spotykanych na ulicy, od umięśnionego atlety, przed smukłą postawę do pulchnego mężczyzny. Kobiety wybierały zdecydowanie lekko umięśnionych mężczyzn, gdyż ci o atletycznej sylwetce wydawali się zbyt dominujący fizycznie, porywczy oraz mniej zaangazowani, natomiast Ci smukli kojarzyli się ze zbyt dużą uległością. Więc czego tak naprawdę pragną kobiety? Najlepszym rozwiązaniem dla większości z nic jest mężczyzna z subtelną muskulaturą. Jednak kobietom fizyczność mężczyzn nie jest obojętna. Według nich umięśniony facet- to zdrowy facet. Biorą pod uwagę takie czynniki jak zdrowie ponieważ patrzą na mężczyznę jak nie tylkol towarzysza życia i kochanka, ale także jako reproduktora, ojca swoich potomków. Umięsniony mężczyzna kojarzy się ze zdrowiem, sprawnością, taki, który przekaże doskonałe genu dziecku. Kobiety także kierują sie sylwetką mężczyzn w wyborze partnera do przelotnego romansu, wtedy zdecydowana część badanych kobiet wybiera mężczyznę z sylwetką atlety, inaczej jest w przypadku wybierania partnera do długotrwałego związku. Myślę, że artykuł jest przydatny i ukazuję całą prawdę na temat tego czym tak naprawdę kobiety kierują się przy wyborze towarzysza życia czy kochanka. Jego ponadczasowy charakter jest dużym plusem, ponieważ wielu mężczyzn jeszcze nie odkryło tej tajemnicy co tak naprawdę jest pożądane przez drugą płeć.

Comments are closed.

Related Posts