Co ładne to zdrowe?

Antropolodzy przekonują, że cztery elementy wyglądu twarzy kobiety: wiek, otłuszczenie, karnacja i jednolitość cery wpływają na ocenę jej zdrowia a tym samym ocenę jej atrakcyjności. Twarz młodsza, okrągła, o jasnej i gładkiej skórze jest silnym sygnałem świadczącym o płodności i zdrowiu kobiety. Do poszukiwania tych elementów w twarzy popycha nas ewolucja, choć kultura masowa jako piękniejsze promuje twarze odtłuszczone. Naukowcy z RPA sprawdzali, czy twarz zdrowa (krąglejsza) jest bardziej pożądana wśród osób, dla których zdrowie jest szczególnie rzadkim dobrem.

Produkt krajowy brutto RPA jest ponad trzykrotnie niższy niż w Europie. Wśród mieszkańców RPA niemal 18 % stanowią osoby zarażone wirusem HIV (dla porównania w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi 0,2 %). W RPA relatywnie rzadko stosowana jest antykoncepcja (60%), a w efekcie przeciętna długość życia w Republice Południowej Afryki wynosi 54 lata (podczas gdy w Europie wskaźnik ten szacuje się średnio na 80 lat). Ze względu na wysoką śmiertelność oraz rozprzestrzenienie chorób oczekiwano, że atrakcyjność twarzy kobiety afrykańskich będzie oceniana pod względem przejawów zdrowia. Ewolucja podpowiada nam, że to pulchniejsza a nie wychudzona twarz kobiety świadczy o jej zamożności (dostępie do zasobów), zdrowiu i płodności. Niestety wpływ ewolucji przykrywany jest przez niezdrowy (przesadnie wychudzonym) wizerunek w kulturze masowej. Który jest atrakcyjniejszy dla mieszkańców RPA?

Jakie cechy twarzy świadczą o zdrowiu?

1. Otłuszczenie twarzy
Otłuszczenie twarzy jest wyraźną wskazówką na temat zdrowia – zbyt małe może świadczyć o niedożywieniu, duże koreluje z umieralnością na choroby serca. Oprócz tego, otłuszczenie twarzy świadczy o ogólnej ilości tkanki tłuszczowej, a ta ma bliski związek z płodnością – zarówno anorektyczki jak i zbyt pulchne kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę.
2. Kolor skóry
W wielu kulturach blada skóra jest bardziej atrakcyjna niż ciemna. Jest kilka teorii, które tłumaczą taki stan rzeczy. Na przykład może mieć to związek z faktem, że kobiety generalnie mają jaśniejszą skórę niż mężczyźni (a więc jasna skóra miałaby świadczyć o kobiecości) lub, że skóra ciemnieje wraz z wiekiem (a więc jasna skóra miałaby świadczyć o młodości). Najnowsze badania pokazują również związek między atrakcyjnością a żółtym odcieniem skóry. Obecność karotenoidów we krwi (pigmentów uzyskiwanych z warzyw, które odpowiadają za zażółcenie skóry) maleje przy poważnych chorobach takich jak HIV czy malaria. Podsumowując, im jaśniejsza i bardziej złocista jest skóra osoby, tym jest ona zdrowsza.
3. Jednolitość skóry
Gładka, jednolita skóra – nieprzypadkowo większość kosmetyków obiecuje właśnie taki efekt – jest oznaką młodości, witalności oraz ogólnego stanu zdrowia. Poszarzała, pokryta plamami skóra może świadczyć o problemach zdrowotnych, a niedoskonałości skóry jak trądzik świadczą o wahaniach hormonalnych.
4. Młodość
Wiek jest niezwykle ważny w ocenie atrakcyjności kobiety, przede wszystkim dlatego, że jest ona płodna przez krótki czas. Mężczyźni oceniają młodsze kobiety jako bardziej atrakcyjne i częściej żenią się z młodszymi partnerkami.

Należy jednak dodać, że wydającymi oceny byli miejscowi studenci, czyli osoby stanowiące elitę RPA. Być może preferowanie chudszych kobiet jest niezgodne z tradycyjnymi afrykańskimi, jednak wykształceni Afrykańczycy mają z pewnością większy dostęp do kultury masowej zachodu.

Doktor Vinet Coetzee z Uniwersytetu w Pretorii wraz ze współpracownikami przeprowadzili badanie testujące czynniki, które świadczą o atrakcyjności twarzy kobiet u Afrykańczyków. Aby sprawdzić jak twarze kobiet oceniane są przez mieszkańców RPA, 30 Afrykańczyków (14 mężczyzn, 16 kobiet) oceniało wygląd twarzy kilkudziesięciu kobiet różniących się wiekiem, otłuszczeniem, karnacją i jednolitością skóry twarzy. Kobiety były zróżnicowane pod względem wieku i wagi, a kolor i kondycja ich skóry były zachowane dzięki specjalnym żarówkom imitującym stałe światło dzienne. Jak się okazało, za najbardziej atrakcyjne uznano młode, szczupłe kobiety o jednolitej skórze o żółtym odcieniu. Największe różnice między preferencjami Brytyjczyków a Afrykańczyków wystąpiły w krągłości twarzy ocenianych kobiet; o ile Brytyjczycy preferowali kobiety przeciętnie zbudowane (nie otyłe ale i nie nazbyt chude) tak Afrykańczycy wykazali wyraźną preferencję niedowagi. Jest to o tyle niezwykłe, że nie tylko kłóci się z tradycyjnymi Afrykańskimi wartościami, ale i ze zdrowym rozsądkiem; niska waga ciała jest silnie powiązana z symptomami choroby np. HIV czy malarii.

Wyniki badania opublikowanego w PLOS One zdają się więc kłócić z wyznacznikami atrakcyjności znanych naszym przodkom od setek tysięcy lat. Dlaczego uczestnicy badania preferowali kobiety z niedowagą pomimo niesprzyjających warunków zdrowotnych i ekonomicznych? Szczupła twarz, mimo iż niezdrowa, prezentowana jest jako atrakcyjniejsza w kulturze masowej – w efekcie preferowana jest chuda twarz mimo, że może sygnalizować brak środków do utrzymania ewentualnego potomstwa i choroby. I tak masowo popularyzowany kontekst twarzy atrakcyjnej w społeczeństwach bogatych i zdrowych, wpływa również na oceny wydawane w najbiedniejszych zakątkach Świata.

Więcej informacji:
Zdjęcie z unsplash.com
Coetzee V, Faerber SJ, Greeff JM, Lefevre CE, Re DE, et al. (2012) African Perceptions of Female Attractiveness. PLoS ONE 7(10): e48116. doi:10.1371/journal.pone.0048116
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments
  1. I’m glad that you liked my photograph enough to use it on this page, but my licensing terms require that you give me credit and provide a link back to http://williambeem.com.

    I would be most appreciative if you could update this page to comply with the licensing terms for my photo of the blonde woman at the top of the article. Thank you.

    1. We do appreciate that you have made your work available under the CC licence (our articles are also shared alike). Your copyright to this picture was mentioned in the “alt” feature of the picture. I’m sorry that we failed to add the link to your site – I’ll correct this mistake right away.
      I’ll also add your website just below the article. Please drop me a line if you would like to change/add the attribution in any way.

      Again, thank you for you input and one hell of a good photograph. Keep up the good work! :)

  2. Bez jaj RPA to nie jest kraj głodujących ciemnych analfabetów!
    Chcąc weryfikować teorie atrakcyjności biologicznej trzeba znaleźć lud dla którego są one rzeczywistą wartością – dla mieszkańców RPA atrakcyjne jest to co jest atrakcyjne kulturowo (popkulturowo jeśli wolicie).

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Żarłoczna ofiara

Nietoperze mają niewielu naturalnych wrogów. Oprócz pojedynczych gatunków drapieżnych ptaków nic nie zagraża latającym ssakom… A przynajmniej taka…