Ciężkie brzmienie poprawia nastrój

By: Dustin Gaffke

Lubisz słuchać ciężkiej muzyki czy zdecydowanie jej unikasz? Okazuje się, że słuchanie ostrych rytmów i brzmień może poprawić samopoczucie, czego dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Human Neuroscience”.

Potoczne twierdzenie, że słuchanie rocka i metalu stymuluje gniew czy wyzwala agresję zostało obalone! Jest wręcz przeciwnie, co opisuje Leah Sharman z University of Queensland w Australii. W jej badaniu udział wzięło 40 fanów metalowej muzyki. Na początku mieli za zadanie przypomnieć sobie zdarzenie, które wzbudziło w nich złość. Następnie połowa przez 10 minut słuchała ciężkich brzmień (np. punk, metal, rock) a reszta siedziała w ciszy. Sharman dowiodła, że wbrew pozorom słuchanie ciężkiej muzyki skutkuje przeżywaniem bardziej pozytywnych emocji.

Słuchanie ciężkiej muzyki może być zdrowym sposobem na rozładowanie złości. Ważne jest dopasowanie słuchanej muzyki do własnego stanu emocjonalnego. Muzyka czy film o odpowiednim poziomie pobudzenia pomagają przeżyć emocje bezpiecznie” – dodaje badaczka.
Dopasowanie pobudzenia (wynikającego z manipulacji) do przeżywanych wrażeń estetycznych (ciężka muzyka) skutkowało wzrostem pozytywnych emocji. Pamiętajmy o tym następnym razem gdy szukamy radia złoszcząc się w korku!

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) Dustin Gaffke
Sharman, L., & Dingle, G. A. (2015). Extreme metal music and anger processing. Fronteries in Human Neuroscience, 9. DOI: http://dx.doi.org/10.3389/fnhum.2015.00272
PEŁNY TEKST ARTYKUŁU
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
5 comments
  1. Nie znam tego badania – ale spodziewałbym się silnego efektu interakcji. Fani heavymetalu wyrobili w sobie nawyk traktowania tej muzyki jako czegoś przyjemnego, więc niewątpliwie ich to uspokaja (a muzyka klasyczna zapewne doprowadziłaby ich do szewskiej pasji). U melomanów na 100% byłoby odwrotnie: klasyka by ich uspokajała, a heavymetal wpędzał w agresję.

  2. Być może czegoś nie doczytałem… ale tak na moje oko to Heavy Metal czy Punk rock (wychowałem się na tym, więc wiem) nie tyle “łagodzą”, a jeszcze mniej “rozładowują złość” ani tym bardziej nie “skutkują przeżywaniem bardziej pozytywnych emocji” ta muzyka po prostu ZAGŁUSZA wszystkie inne emocje! Złe czy dobre, bez znaczenia

Comments are closed.

Related Posts