Chcesz być kreatywny? Spaceruj bez telefonu

Spędzamy coraz więcej czasu w świecie technologii. Wielu z nas preferuje komputer czy telewizję od spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tymczasem badania opublikowane w Plos One przez Ruth Atchley, David Strayer oraz Paul Atchley pokazują, że kontakt z naturą i ograniczenie kontaktu z technologią wpływa pozytywnie na naszą sprawność poznawczą!

Żyjemy w pośpiechu, wykonując wiele różnych czynności każdego dnia. Jednak czy pamiętamy, aby znaleźć chwilę na aktywność w kontakcie z naturą? Według naukowców, przebywanie na świeżym powietrzu pozwala odbudować nam nasze wyczerpane zasoby uwagi, nieustannie zajmowane różnymi bodźcami np. dźwiękami alarmów samochodowych, hałasem miasta, głośnymi rozmowami.

W badaniu przeprowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu Kansas i Utah wzięło udział 56 osób. Wszyscy uczestnicy mieli wybrać się na 4-dniową wyprawę po różnych rejonach pustyni znajdujących się w Ameryce Północnej organizowaną przez stowarzyszenie Outward Bound (http://www.outwardbound.org/). Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie Testu Odległych Skojarzeń (ang. RAT, Remote Associates Test) służącego do mierzenia kreatywnego myślenia. Test RAT składał się z 10 pozycji. Każda pozycja zawierała trzy słowa. Badani zostali poproszenie o odszukanie innego, czwartego słowa – skojarzenia, które można w znaczący sposób powiązać z pozostałymi trzema. W teście tym, im więcej skojarzeń poda osoba badana, tym osiąga wyższy wynik. Badani nie mieli ograniczeń czasowych na wypełnienie testu.

Nie wszyscy jednak wypełniali test na kreatywność w jednym momencie. Badacze postanowili podzielić uczestników na dwie grupy. Jedna grupa wypełniała test przed rozpoczęciem wyprawy, a druga po jej zakończeniu, a więc spędzeniu 4 dni na łonie natury. Podczas wyprawy badani nie mogli używać technologii ani współpracować ze sobą w żaden sposób.

Wyniki pokazały, zgodnie z oczekiwaniami, że grupa wypełniająca test po wyprawie, osiągnęła w nim lepszy wynik. Ochotnicy z tej grupy byli w stanie odnaleźć więcej skojarzeń od grupy, która dopiero miała rozpocząć wyprawę.

Mimo obiecujących rezultatów, autorzy badania zwracają uwagę, że nie do końca wiadomo, który z czynników (natura czy brak technologii) ma większy wpływ na kreatywne myślenie. W następnych badaniach warto sprawdzić, czy na poprawę twórczego potencjału wpływa odpoczynek na łonie natury, czy raczej relaks związany z brakiem dostępu do komputera czy innych urządzeń elektronicznych. Jednak, jak twierdzą naukowcy: –Oba te czynniki – przebywanie na łonie natury i oddzielenie się od technologii dnia codziennego, silnie oddziaływują na organizm, usprawniając nasze procesy poznawcze – zapewniają badacze.

Podsumowując, po kontakcie z naturą nasz umysł staje się bardziej twórczy! Spędzanie czasu w naturalnym środowisku bez kontaktu z elektroniką uwalnia nasze zasoby poznawcze, zatem, drogi czytelniku: po zakończeniu lektury zalecamy krótki spacer.

Więcej informacji:
Atchley R. A, Strayer D. L, Atchley, P. (2012). Creativity in the Wild: Improving Creative Reasoning through Immersion in Natural Settings. PLoS ONE 7(12). DOI: 10.1371/0051474.

Zdjęcie: (C) www.flickr.com

Total
0
Shares
Related Posts