Atrakcyjni facebookowicze

person using black iPad

Jesteś niezadowolony ze swojego wyglądu? Z najnowszych badań Christiny Rutledge z Pennsylvania State University opublikowanych na łamach Psychology of Popular Media Culture wynika, że poczucie własnej atrakcyjności fizycznej zależy od… liczby znajomych na Facebooku!

Środki masowego przekazu przypisują atrakcyjności fizycznej dużą wartość. Jednak porównania własnej sylwetki ze wzorcami męskości i kobiecości prezentowanymi przez media, zazwyczaj nie są dla nas korzystne. Wskutek tego, aż 65-78% studentów jest niezadowolonych ze swojego wyglądu. Ponadto zdecydowana większość mężczyzn (90-96%) chciałaby mieć bardziej umięśnione ciało. Co możemy zrobić (oprócz zmiany nawyków żywieniowych i regularnych ćwiczeń), aby poczuć się lepiej we własnej skórze? Czy Facebook może nam pomóc w ukształtowaniu pozytywnego obrazu własnego ciała? Dotychczasowe badania, które opisywaliśmy już na naszych łamach wykazały, że duża liczba znajomych na Facebooku wiąże się z lepszym samopoczuciem i wyższą samooceną. Jednak czy liczba wirtualnych znajomych może być również wpływać na własną atrakcyjność fizyczną?

Aby to sprawdzić, zespół Christiany Rutledge zaprosił do badania 255 studentów. Zostali oni spytani o liczbę facebookowych znajomych, a następnie poproszeni o ustosunkowanie się do kilku stwierdzeń odnoszących się do własnego wyglądu zewnętrznego.

Co się okazało?

Im większe grono znajomych na Facebooku, tym wyższe oceny swojej atrakcyjności fizycznej. – Użytkownicy Facebooka, którzy posiadają dużą liczbę znajomych, mają większą szansę na zebranie sporej liczby „lajków” i pozytywnych komentarzy na temat swoich zdjęć. Pozytywne opinie znajomych wzmacniają ich poczucie atrakcyjności. – tłumaczą autorzy badania.

Wielu z nas nie akceptuje swojego wyglądu. Być może, aby spojrzeć na siebie nieco przychylniejszym okiem, wystarczy dodać do znajomych na Facebooku jak największą liczbę osób, opublikować swoje zdjęcia i z nadzieją oczekiwać pozytywnego odzewu?

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Rutledge, C. M., Gillmor, K. L., & Gillen, M. M. (2013). Does This Profile Picture Make Me Look Fat? Facebook and Body Image in College Students, Psychology of Popular Media Culture, 9, 1-8 DOI: 10.1037/ppm0000011
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
5 comments
  1. Rany Boskie – kto płaci za takie “badania” ????
    Z owych dociekań nie wynika nic poza tym co wiadomo już od co najmniej 4 tysięcy lat (tyle mamy przekazy pisane) że jak ktoś ma dużo znajomych to siłą rzeczy jest sam do siebie ustosunkowany mniej krytycznie i postrzega siebie w lepszym świetle.

    1. Wiele teorii zdroworozsądkowych zyskuje potwierdzenie w badaniach psychologicznych. Niekiedy jednak psychologia dostarcza danych sprzecznych z głoszonymi od wielu lat twierdzeniami. Wobec tego prowadzenie badań wydaje się zasadne.

      1. “Niekiedy jednak psychologia dostarcza danych sprzecznych z głoszonymi od wielu lat twierdzeniami”. rzadko i tylko w wypadku gdy “głoszone wcześniej twierdzenia” były niezgodne ze zdrowym rozsądkiem.

  2. to tylko korelacja więc nie można wnioskować co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

  3. A może po prostu atrakcyjne osoby mają więcej znajomych? Warto by było zrobić badanie, które by wzięło pod uwagę jeszcze uśrednione oceny wyglądu osoby.

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Sens pracy

„Dlaczego wykonuję moją pracę?” – stosunkowo rzadko to pytanie przebija się do naszej świadomości. Zastanów się więc proszę…